Nastolatki, które śpią mniej niż 8 godzin są bardziej zagrożone otyłością niż ich bardziej wyspani koledzy i koleżanki - wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z American College of Chest Physicians.
W badaniu wzięło udział 255 nastolatków (108 chłopców, 147 dziewcząt). Z przeprowadzonych z nimi rozmów wynikało, że średni czas snu chłopców to 6 godzin i 32 minuty, a dziewczęta - 6 godzin i 30 minut. W weekendy czas snu jest znacznie dłuższy - chłopcy śpią średnio 9 godzin i 10 minut, a dziewczęta - 9 godzin i 22 minuty. Badanie wykazało, że w przypadku tych chłopców, którzy spali krócej niż 7 godzin na dobę, stosunek masy ciała do wzrostu (BMI) był o 3,8 procenta wyższy niż u tych, którzy spali nieco dłużej. U dziewcząt różnica ta wynosiła jeszcze więcej - 4,7 proc.
Lata Casturi, autorka badań, tłumaczy że "sen jest pokarmem dla mózgu". Dodaje, że młodzi ludzie, którzy śpią zbyt krótko mają problemy z "koncentracją, częściej chorują i są przemęczeni", a przede wszystkim spożywają znacznie więcej kalorii niż osoby, które sypiają dłużej. Dlatego takie osoby często cierpią na otyłość - są również bardziej narażone na nadciśnienie tętnicze, choroby serca i udar mózgu.
Dlaczego osoby niewyspane tyją? To efekt działania hormonów: leptyny i greliny. Grelina wytwarzana w przewodzie pokarmowym pobudza apetyt, natomiast leptyna sygnalizuje mózgowi, że organizm nie potrzebuje już więcej żywności. Brak snu sprawia, że poziom leptyny w organizmie spada, a poziom greliny rośnie.
EurekAlert!, arb