Krwawy mocz budzi niepokój, jednak barwa moczu nie zawsze musi wskazywać na problemy zdrowotne. Czerwony mocz i różowy mocz to także skutek spożywania dużej ilości buraków lub wyciskanego z nich soku oraz innych pokarmów o czerwonej barwie. W szczególności zmiana barwy moczu po niektórych pokarmach może pojawiać się u niemowląt i małych dzieci, których układ pokarmowy nadal się rozwija. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy bagatelizować zmianę zabarwienia moczu. Warto wiedzieć, że krew w moczu nie zawsze jest widoczna gołym okiem, dlatego trzeba systematycznie wykonywać badania moczu.
Krew w moczu – przyczyny
Mocz z krwią może wskazywać na liczne schorzenia układu moczowego. To niepokojący objaw, który zawsze trzeba skonsultować z lekarzem. O czym może świadczyć krew w moczu? Wiele zależy od tego, z jakim rodzajem krwiomoczu mamy do czynienia. Wyróżnia się widoczny gołym okiem krwiomocz makroskopowy oraz możliwy do zdiagnozowania jedynie po wykonaniu badania moczu krwiomocz mikroskopowy. Widoczna krew w moczu może wskazywać na m.in.:
- zaawansowaną kamicę nerkową,
- uszkodzenie nerek spowodowane np. przez kamień nerkowy,
- uszkodzenie nerek lub pęcherza spowodowane wypadkiem (pierwsze objawy urazu wewnętrznego wskutek np. upadku mogą pojawić się kilka dni po zdarzeniu),
- stan zapalny nerek lub pęcherza o różnym podłożu np. bakteryjnym,
- schorzenia nowotworowe układu moczowego,
- występowanie torbieli i polipów.
Krwiomocz makroskopowy może także być związany ze schorzeniami końcowego odcinka układu moczowego, czyli cewki moczowej. Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn może także mieć związek ze schorzeniami narządów płciowych.
Mikroskopowa postać krwiomoczu może wskazywać na wczesne stadium schorzeń nerek, choroby ogólnoustrojowe, schorzenia i stany zapalne pęcherza oraz nerek, schorzenia gruczołu krokowego i wiele innych zaburzeń. Często jest objawem związanym z chorobami przewlekłymi, które nie muszą dotyczyć układu moczowego.
Krew w moczu rzadko bywa jedynym objawem. Zwykle krwiomoczowi towarzyszą inne dolegliwości m.in. ból podbrzusza, ból krzyża, gorączka, ogólne złe samopoczucie, parcie na pęcherz i pieczenie podczas oddawania moczu.
Krew w moczu – diagnostyka
Zauważając zmianę zabarwienia moczu lub skrzepy krwi w moczu, nie możemy zwlekać z wizytą u lekarza, bo szybkie wykrycie przyczyn pojawienia się krwiomoczu jest kluczowe dla skuteczności leczenia. Podstawowa diagnostyka dotycząca pojawienia się krwiomoczu makroskopowego uwzględnia badania laboratoryjne krwi i moczu oraz diagnostykę obrazową, która pozwala ocenić stan nerek, pęcherza moczowego oraz innych narządów wewnętrznych.
Obecnie najczęściej stosowanym badaniem obrazowym, jest badanie USG. W przypadku wykrycia nieprawidłowości np. podejrzenia nowotworu i przerzutów do nerek lub pęcherza może być konieczne wykonanie tomografii komputerowej. Podobnie wygląda diagnostyka w przypadku krwiomoczu mikroskopowego. Po wykryciu krwi w moczu podczas badania laboratoryjnego wykonywane jest badanie krwi oraz badanie USG.
Jak zahamować krwiomocz?
Leczenie krwiomoczu uzależnione jest od jego przyczyny. W przypadku infekcji wdraża się leczenie antybiotykami, które redukują obecność szkodliwych bakterii oraz stosowane są leki o działaniu przeciwzapalnym. Uszkodzona nerka lub pęcherz moczowy także wymagają stosowania farmaceutyków; czasami zachodzi konieczność przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, który wykonuje się w przypadku rozległych uszkodzeń narządów wewnętrznych. Operacja bywa także wskazana w przypadku wykrycia zmian o podłożu nowotworowym. Wówczas konieczne jest też zastosowanie terapii antynowotworowych.
Podsumowując, krew w moczu to niepokojący i wymagający poszerzonej diagnostyki objaw. Aby uniknąć zagrożenia, jakie wiąże się z uszkodzeniem nerek np. w wyniku infekcji bakteryjnej, konieczne jest natychmiastowe działanie. Krwi w moczu nie można bagatelizować zarówno, gdy pojawia się jedynie w badaniu moczu, jak i jest doskonale widoczna podczas korzystania z toalety, bo odpowiednio szybko wykonane badania oraz zastosowane leczenie, mogą uratować nie tylko nasze zdrowie, ale także życie.
Czytaj też:
Problemy z układem moczowym? Przyczyną mogą być twoje nawyki