-
Częste stosowanie płynów do dezynfekcji prowadzi do oporności patogenów na alkohol?
To MIT! Mikrobiolodzy podkreślają: płyn dezynfekcyjny działa źle najczęściej wtedy, gdy jest nieprawidłowo aplikowany lub ma zbyt niskie stężenie alkoholu.
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby -
Prof. Kuchar o polskim leku na COVID-19: Musimy poczekać na wyniki badań
Zanim zaczniemy świętować sukces polskiego leku na COVID-19, trzeba poczekać na wyniki badań klinicznych, potwierdzające jego skuteczność – powiedział w środę PAP specjalista chorób zakaźnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof....
KoronawirusFakty o koronawirusieChorobyLeki -
Dr hab. Rzymski o polskim leku na COVID-19: Na razie zachowajmy umiar w entuzjazmie
Na obecnym etapie niewiele jeszcze można powiedzieć o efekcie leczniczym polskiego preparatu na COVID-19. On musi jeszcze przejść przez kolejne fazy badań klinicznych. Na razie więc zachowajmy umiar w entuzjazmie – komentuje w rozmowie z...
KoronawirusFakty o koronawirusieChorobyLeki -
Prof. Pyrć: Polski lek na COVID-19 – bardzo obiecujący, ale trzeba potwierdzić jego skuteczność
Lubelska spółka biotechnologiczna Biomed poinformowała w środę, że zakończyła pierwszy etap produkcji polskiego leku na COVID-19 (#PolskiLekNaCovid19). Wstępne badania potwierdzają jego skuteczność, teraz trafi on do badań klinicznych.
KoronawirusChoroby -
Jak skutecznie kontrolować swoje ciśnienie krwi? Prof. Egan: „To proces”
Wysokie ciśnienie krwi jest coraz większym problemem wśród dorosłych. Nadciśnienie zwiększa ryzyko zawału serca, udaru i wielu innych poważnych problemów zdrowotnych. Wśród dostępnych możliwości pomiaru ciśnienia występują...
ZabiegiInnowacje i farmacjaProfilaktyka i leczenieMaja Błaszczyk -
Choroba Hashimoto – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy – poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące choroby Hashimoto.
ChorobyAnna Sierant -
Brakuje ci motywacji do odchudzania? Otyłość zwiększa ryzyko raka endometrium
Rak endometrium jest obecnie najczęstszym nowotworem wpływającym na żeński układ rozrodczy, a wiele badań sugeruje, że wzrost ten jest powiązany ze wzrostem otyłości.
ChorobyOdchudzanieOdżywianieAlicja Kowalczyk -
Ta dieta sprawdza się w okresie menopauzy. Jest związana z poziomem insuliny
Menopauza to proces biologiczny charakteryzujący się ustaniem miesiączki i naturalnym spadkiem hormonów rozrodczych u kobiet. Dieta ketogeniczna może wiązać się z kilkoma korzyściami, szczególnie w okresie menopauzy.
OdchudzanieBezpieczeństwo żywności -
Czym zajmuje się Biomed-Lublin, polska firma, która wyprodukowała pierwszą serię leku na COVID-19?
Polska firma Biomed-Lublin poinformowała, że zakończyła wytwarzanie z osocza ozdrowieńców pierwszej partii preparatu immunoglobulina anty SARS-CoV-2 na potrzeby badań klinicznych. Czym zajmuje się lubelska firma?
LekiKoronawirus -
Badania przesiewowe pod kątem COVID-19 osób bezobjawowych mogą zmniejszyć liczbę infekcji i zgonów
Nowe badania sugerują, że gdy pandemia COVID-19 spowalnia, niskokosztowe, powtarzające się badania przesiewowe osób bezobjawowych mogą zmniejszyć liczbę infekcji i zgonów, a nawet być opłacalne. Kiedy pandemia rośnie, badania przesiewowe...
KoronawirusChoroby -
Pierwszy polski lek na COVID-19 opracowany – konferencja prasowa. Poznaj szczegóły
23 września o godz. 10:30 odbyła się konferencja prasowa w związku z zakończeniem produkcji pierwszego polskiego leku na COVID-19.
LekiChorobyKoronawirus -
Alergia czy koronawirus COVID-19? Poznaj najważniejsze różnice
Pandemia koronawirusa COVID-19 spowodowała, że niemałą uwagę zwracamy na towarzyszące wirusowi objawy. Jak go odróżnić od alergii?
Choroby -
Czym jest i jak działa nowiczok – substancja, którą otruto Aleksieja Nawalnego?
Nowiczok to substancja użyta do otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Jak działa nowiczok i dlaczego jest taki groźny?
ChorobyAnna Sierant -
Kiedy dobre nastawienie do świata staje się toksyczne?
Koncentrowanie się na optymistycznym myśleniu, przy jednoczesnym odsuwaniu na bok trudnych doświadczeń, jest nazywane „toksyczną pozytywnością”. Wiele osób wywiera na siebie silną presję, aby ignorować trudne emocje. „To może wyrządzić...
Rozwój osobistyZwiązki i relacje -
Czy twoja kuchnia jest wystarczająco czysta? Zdziwisz się
Badacze odwiedzali domy ludzi i odkryli zarówno dobre, jak i złe zwyczaje kuchenne w różnych krajach europejskich. Sprawdź, czy popełniasz podobne błędy.
Choroby -
Ten objaw odczuwa ponad połowa chorych na COVID-19. Utrzymuje się długoterminowo
Ponad połowa pacjentów i personelu z COVID-19 monitorowanych przez irlandzki szpital cierpiała na uporczywe zmęczenie w następstwie pierwotnej choroby – wynika z nowego badania Trinity College Dublin, podkreślającego „znaczne obciążenie”...
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby -
Przytulanie, masaż, głaskanie. Fizyczny dotyk związany z rozwojem mózgu u dzieci
Kontakt fizyczny znacząco wpływa na krótkotrwały rozwój neurologiczny od samego początku życia dziecka. Dzięki pozytywnemu dotykowi dzieci mogą się dobrze i zdrowo rozwijać, ostatecznie stając się pozytywnymi dorosłymi.
Rozwój dzieckaZwiązki i relacje -
Dlaczego dzieci tak długo śpią? Wyjaśnia to badanie
Dla małych dzieci życie jest pełne nowych doświadczeń. Aby ich mózg mógł odpowiednio reagować na zmiany, potrzebuje móc budować wiele połączeń. Dzieje się to podczas fazy REM i ma związek z masą ciała. Podobny związek zaobserwowano u...
Rozwój dzieckaProfilaktyka i leczenie -
Kawa związana z poprawą przeżycia u pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego
W dużej grupie pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego spożywanie kilku filiżanek kawy dziennie wiązało się z dłuższym przeżyciem i mniejszym ryzykiem zaostrzenia się raka – donoszą naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute.
Choroby -
Nie tylko smak i aromat. Oto 7 potwierdzonych naukowo korzyści płynących z picia kawy
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy i korzystnych składników odżywczych wydaje się być również całkiem zdrowa. Badania pokazują, że osoby pijące kawę mają znacznie mniejsze...
ProduktySkładniki odżywcze -
Trzy noce bez snu w tygodniu – czy to już bezsenność?
Problemy ze snem przez więcej niż trzy noce w tygodniu utrzymujące się przez miesiąc, przy jednoczesnych kłopotach z funkcjonowaniem w dzień to znak, że trzeba iść do lekarza.
Choroby