Osoby z wysokim ciśnieniem krwi, które przyjmują wszystkie leki przeciwnadciśnieniowe za jednym razem przed snem, mają lepiej kontrolowane ciśnienie krwi i znacznie niższe ryzyko śmierci lub choroby spowodowanej problemami z sercem lub naczyniami krwionośnymi, w porównaniu do osób przyjmujących leki rano. Tak wynika z dużych badań, opublikowanych na łamach „European Heart Journal”.
Leki na nadciśnienie
W badaniach wzięło udział 19 084 pacjentów, których losowo przydzielono do dwóch grup. Jedni przyjmowali leki rano, inni wieczorem. Czas obserwacji wynosił średnio 6 lat. Ambulatoryjne ciśnienie krwi pacjentów było sprawdzane przez co najmniej 48 godzin raz w roku.
Badacze stwierdzili, że pacjenci, którzy przyjmowali leki przed snem, mieli prawie o połowę mniejsze ryzyko (45-procentowa redukcja) śmierci, zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, niewydolności serca lub konieczności procedury odblokowania zwężonych tętnic w porównaniu z pacjentami, którzy przyjmowali leki po przebudzeniu.
Wyniki tego badania pokazują, że pacjenci, którzy rutynowo przyjmują leki przeciwnadciśnieniowe przed snem, a nie po przebudzeniu, mają lepiej kontrolowane ciśnienie krwi i, co najważniejsze, znacznie zmniejszone ryzyko zgonu lub choroby z serca i problemy z naczyniami krwionośnymi.
Naukowcy dostosowali swoje analizy, aby uwzględnić czynniki, które mogą mieć wpływ na wyniki, takie jak wiek, płeć, cukrzyca typu 2, choroby nerek, palenie tytoniu i poziom cholesterolu.
Pamiętaj, by na własną rękę nie zmieniać godziny czy dawki leku. Wszelkie zmiany należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Czytaj też:
Masz skoki ciśnienia? Sprawdź, co robić