-
Czy szczepionki RNA Pfizera i Moderny to jakiś przełom w medycynie?
Szczepionki RNA, takie jak preparaty Pfizera i Moderny, już same w sobie są dużym osiągnięciem technologicznym – mówił PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dodał, że dotychczas nie dopuszczono do użytku...
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby -
Spray na koronawirusa już gotowy. Stosuje się go do nosa
Naukowcy twierdzą, że spray może być szczególnie przydatny w zatłoczonych obszarach, takich jak samoloty lub sale lekcyjne.
Fakty o koronawirusieInnowacje i farmacjaKoronawirus -
Wielki wyścig UE-USA o szczepionkę. Unia zapłaci Pfizerowi 10 miliardów dolarów?
Unia Europejska jest w stanie zapłacić ponad 10 miliardów dolarów, aby zabezpieczyć setki milionów dawek szczepionki opracowanej przez Pfizer-BioNTech i CureVac, powiedział agencji Reutersa anonimowy urzędnik UE, zaangażowany w...
KoronawirusChoroby -
Lek na ciśnienie krwi ułatwia powrót do zdrowia alkoholikom z objawami odstawienia
Lek, stosowany kiedyś w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, może pomóc alkoholikom z objawami odstawienia zmniejszyć lub wyeliminować nałóg – donoszą naukowcy z Yale University 19 listopada w American Journal of Psychiatry.
Zaburzenia psychiczneChoroby -
Prof. Flisiak nie zgadza się z WHO ws. remdesiviru. „Polskie badania wskazują na jego przydatność”
WHO odradza stosowania remdesiviru u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Z tą opinią w wypowiedzi dla PAP nie zgadza się prof. Robert Flisiak. Twierdzi, że badania, na które powołuje się organizacja, nie są wiarygodne.
ChorobyKoronawirus -
Naukowcy badają związek między lekiem na łysienie a myślami samobójczymi
Badacze z Bostonu twierdzą, że młodzi mężczyźni korzystający z finasterydu – leku na wypadanie włosów mogą być narażeni na wystąpienie myśli samobójczych.
ChorobyBadania -
Rak prostaty. Ciągle nie ma leczenia dla polskich pacjentów!
Choć w Unii Europejskiej liczba zgonów z powodu raka prostaty spadła w ostatnich latach o 7 proc. w Polsce od pięciu lat obserwujemy wzrost śmiertelności o 18 proc. Powody można wymienić chociażby dwa: niechęć do profilaktycznych badań i...
ChorobyEwelina Celejewska -
Przełom w leczeniu raka trzustki? Pomoże... żelazo
Pozyskanie nowych związków o działaniu przeciwnowotworowym, których działanie powiązane jest z metabolizmem żelaza – to cel badań naukowców z Uniwersytetu Śląskiego. Rozwiązanie mogłoby wspomóc leczenie raka trzustki.
Choroby -
Lewoskrętna witamina C nie istnieje – to szkodliwa i nieprawdziwa teoria
Lewoskrętna witamina C w ciągu ostatnich lat zrobiła zawrotną i niazasłużoną karierę – lewoskrętna witamina C bowiem nie istnieje.
Choroby -
Antybiotyki – co o nich wiesz? Sprawdź się w naszym quizie!
W dobie pandemii COVID-19 coraz częściej chcemy sięgać po antybiotyki. Czy słusznie? Co leczą antybiotyki, a na co szkodzą? Rozwiąż nasz quiz i zweryfikuj swoją wiedzę o tych lekach.
ChorobyQuiz -
Naukowcy: Fluwoksamina może być skutecznym lekiem na COVID-19
Fluwoksamina, jak wskazują badania naukowców z Washington University School, może zapobiegać powikłaniom po COVID-19 i zmniejszać ryzyko hospitalizacji z jego powodu.
Fakty o koronawirusieKoronawirusChorobyStrefa PacjentaPacjent z koronawirusem -
Naukowcy identyfikują melatoninę jako możliwe leczenie COVID-19
Wyniki nowego badania prowadzonego przez Cleveland Clinic sugerują, że melatonina, hormon, który reguluje cykl snu i czuwania i jest powszechnie stosowany jako pomoc w zasypianiu, może być realną opcją leczenia COVID-19. Czyżby produkt...
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby -
Tecentriq dopuszczony do stosowania w leczeniu raka wątrobowokomórkowego
Komisja Europejska dopuściła produkt leczniczy atezolizumab firmy Roche do stosowania w skojarzeniu z bewacyzumabem w leczeniu pacjentów z najczęściej występującą postacią raka wątroby.
Choroby -
Badanie leku dla pacjentów z ciężką postacią COVID-19
Boehringer Ingelheim rozpoczyna badanie kliniczne drugiej fazy, oceniające lek do stosowania w terapii celowanej, który ma wspierać terapię osób z ciężką chorobą układu oddechowego w przebiegu COVID-19.
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby -
Masz te objawy? To może być zapalenie pęcherza
Bóle w dole brzucha, parcie na pęcherz, pieczenie czy kłucie podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu – to typowe objawy zapalenia pęcherza. Chłodne dni sprzyjają tej dolegliwości. W pewnym stopniu można się przed nim chronić, a...
Choroby -
Europejskie Stowarzyszenie Medycyny Intensywnej Terapii odradza stosowanie remdesiviru u pacjentów z COVID-19
Remdesivir nie powinien być stosowany w rutynowym leczeniu pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Poinformował o tym szef ESICM, Jozef Kesecioglu.
Fakty o koronawirusieKoronawirusPacjent z koronawirusem -
Ugur Sahin i Ozlem Tureci stworzyli szczepionkę na koronawirusa. Co o nich wiemy?
Ugur Sahin i Ozlem Tureci to małżeństwo, które przez lata zajmowali się onkologią i chorobami zakaźnymi. Byli także pionierami spersonalizowanej immunoterapii raka. Teraz, w obliczu pandemii, stali się najbardziej znanymi naukowcami na...
KoronawirusChoroby -
Rosjanie wygrają wyścig o szczepionkę? Sputnik V daje pierwsze wyniki kliniczne
Rosyjscy naukowcy twierdzą, że niedługo opublikują optymistyczne dane dotyczące skuteczności szczepionki Sputnik V, która przechodzi III fazę testów.
Fakty o koronawirusieInnowacje i farmacja -
Stosowanie niektórych środków antykoncepcyjnych może czasowo opóźnić powrót płodności kobiety
Kobiety, które przestają stosować niektóre formy antykoncepcji, mogą czekać do ośmiu miesięcy na przywrócenie płodności, sugerują badania opublikowane online w The BMJ.
Ciąża -
Lek na tę popularną chorobę działa na COVID-19?
Potrzebne są dalsze badania, aby wykazać, czy lek na stwardnienie rozsiane może naprawdę pomóc osobom z ciężkim zakażeniem koronawirusem.
Fakty o koronawirusieInnowacje i farmacjaPacjent z koronawirusemKoronawirus -
Najnowsze polskie rekomendacje leczenia COVID-19
Sposób leczenia zależy od czterech stadiów choroby. Pierwsze jest bezobjawowe lub skąpoobjawowe i nie wymaga hospitalizacji. Drugie już jest pełnoobjawowe i powinno być leczone w szpitalu. W stadium trzecim dochodzi do tzw. burzy...
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby