-
Naukowcy: Fluwoksamina może być skutecznym lekiem na COVID-19
Fluwoksamina, jak wskazują badania naukowców z Washington University School, może zapobiegać powikłaniom po COVID-19 i zmniejszać ryzyko hospitalizacji z jego powodu.
Fakty o koronawirusieKoronawirusChorobyStrefa PacjentaPacjent z koronawirusem -
Naukowcy identyfikują melatoninę jako możliwe leczenie COVID-19
Wyniki nowego badania prowadzonego przez Cleveland Clinic sugerują, że melatonina, hormon, który reguluje cykl snu i czuwania i jest powszechnie stosowany jako pomoc w zasypianiu, może być realną opcją leczenia COVID-19. Czyżby produkt...
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby -
Tecentriq dopuszczony do stosowania w leczeniu raka wątrobowokomórkowego
Komisja Europejska dopuściła produkt leczniczy atezolizumab firmy Roche do stosowania w skojarzeniu z bewacyzumabem w leczeniu pacjentów z najczęściej występującą postacią raka wątroby.
Choroby -
Badanie leku dla pacjentów z ciężką postacią COVID-19
Boehringer Ingelheim rozpoczyna badanie kliniczne drugiej fazy, oceniające lek do stosowania w terapii celowanej, który ma wspierać terapię osób z ciężką chorobą układu oddechowego w przebiegu COVID-19.
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby -
Masz te objawy? To może być zapalenie pęcherza
Bóle w dole brzucha, parcie na pęcherz, pieczenie czy kłucie podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu – to typowe objawy zapalenia pęcherza. Chłodne dni sprzyjają tej dolegliwości. W pewnym stopniu można się przed nim chronić, a...
Choroby -
Europejskie Stowarzyszenie Medycyny Intensywnej Terapii odradza stosowanie remdesiviru u pacjentów z COVID-19
Remdesivir nie powinien być stosowany w rutynowym leczeniu pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Poinformował o tym szef ESICM, Jozef Kesecioglu.
Fakty o koronawirusieKoronawirusPacjent z koronawirusem -
Ugur Sahin i Ozlem Tureci stworzyli szczepionkę na koronawirusa. Co o nich wiemy?
Ugur Sahin i Ozlem Tureci to małżeństwo, które przez lata zajmowali się onkologią i chorobami zakaźnymi. Byli także pionierami spersonalizowanej immunoterapii raka. Teraz, w obliczu pandemii, stali się najbardziej znanymi naukowcami na...
KoronawirusChoroby -
Rosjanie wygrają wyścig o szczepionkę? Sputnik V daje pierwsze wyniki kliniczne
Rosyjscy naukowcy twierdzą, że niedługo opublikują optymistyczne dane dotyczące skuteczności szczepionki Sputnik V, która przechodzi III fazę testów.
Fakty o koronawirusieInnowacje i farmacja -
Stosowanie niektórych środków antykoncepcyjnych może czasowo opóźnić powrót płodności kobiety
Kobiety, które przestają stosować niektóre formy antykoncepcji, mogą czekać do ośmiu miesięcy na przywrócenie płodności, sugerują badania opublikowane online w The BMJ.
Ciąża -
Lek na tę popularną chorobę działa na COVID-19?
Potrzebne są dalsze badania, aby wykazać, czy lek na stwardnienie rozsiane może naprawdę pomóc osobom z ciężkim zakażeniem koronawirusem.
Fakty o koronawirusieInnowacje i farmacjaPacjent z koronawirusemKoronawirus -
Najnowsze polskie rekomendacje leczenia COVID-19
Sposób leczenia zależy od czterech stadiów choroby. Pierwsze jest bezobjawowe lub skąpoobjawowe i nie wymaga hospitalizacji. Drugie już jest pełnoobjawowe i powinno być leczone w szpitalu. W stadium trzecim dochodzi do tzw. burzy...
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby -
Pacjenci cierpiący na migrenę przewlekłą apelują o refundację skutecznego leczenia
Środowisko pacjentów i eksperci medyczni od lat czekają na skuteczną terapię w leczeniu migreny przewlekłej. I choć istnieją rozwiązania terapeutyczne dla osób zmagających się z tą chorobą, pacjenci wciąż nie mają do nich dostępu. Żyją w...
Choroby -
Mumia, czyli jak i dlaczego używano kiedyś... sproszkowanych ludzkich szczątków jako leku?
Mumia to nie tylko termin, którym określa się zabalsamowane zwłoki, ale i sposób „leczenia” za pomocą sproszkowanych ludzkich szczątków. Skąd wziął się ten pomysł?
ChorobyBadania -
Przełom w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca w Polsce
Spółka Bristol Myers Squibb uzyskała pozwolenie Komisji Europejskiej na dopuszczenie do obrotu niwolumabu i ipilimumabu w skojarzeniu z dwoma cyklami chemioterapii w leczeniu pierwszej linii przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuca.
Choroby nowotworoweChoroby -
Zastrzyk o długim działaniu pomoże kobietom uniknąć zakażenia HIV
Nowe badania pokazują, że zastrzyk z eksperymentalnym lekiem przyjmowany co dwa miesiące ma lepsze działanie, niż pigułki zażywane codziennie w celu uchronienia kobiet przed zarażeniem HIV od zakażonego partnera seksualnego.
ChorobyProfilaktyka i leczenie -
Tlen medyczny a COVID-19. Co to jest i jak może pomóc?
Tlen medyczny jest to sprężony gaz. Czysty tlen jest w nim obecny w stężeniu co najmniej 99,5 proc. objętości. Jest to produkt stosowany w leczeniu ciężkich niewydolności oddechowych, w tym COVID-19.
Pacjent z koronawirusemFakty o koronawirusieKoronawirus -
Jakimi lekami i suplementami warto wspomóc leczenie COVID-19?
Apteczka na COVID-19 to zestaw leków i suplementów, które pomogą ci uporać się z łagodnymi symptomami choroby. Co warto mieć w apteczce na COVID-19?
ChorobyStrefa PacjentaPacjent z koronawirusem -
Tych produktów nie wolno wywozić z kraju. Jest nowa lista Ministerstwa Zdrowia
Leki, szczepionki, produkty medyczne i wiele innych. Ministerstwo Zdrowia podało listę produktów, których nie wolno wywozić z kraju.
-
Czy można „wypocić” przeziębienie? Wyjaśnia lekarz
Prawdopodobnie słyszałeś o wielu sposobach na skrócenie czasu trwania przeziębienia, a jednym z nich mogło być „wypocenie się”. Czy to działa?
BadaniaZabiegi -
Szczepienia. Fakty i mity, które musisz poznać
Szczepionki to jedno z największych odkryć medycyny. Dzięki nim na przestrzeni lat udało się uchronić przed śmiercią wiele ludzkich istnień. Mimo to, wciąż wokół szczepionek krąży wiele mitów.
ChorobyZdrowie dzieckaWideo -
Ekspert: Amantadyna nie pomaga w zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2
Nie ma żadnych podstaw merytorycznych ani naukowych do stosowania amantadyny w zakażeniach wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2 – przekonuje prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak.
KoronawirusChoroby