-
Każdy miesiąc opóźniony w leczeniu raka może zwiększyć ryzyko śmierci o około 10 proc.
Osoby, u których leczenie raka jest opóźnione nawet o miesiąc, mają w wielu przypadkach od 6 do 13 proc. wyższe ryzyko zgonu – ryzyko, które rośnie, im dłużej nie rozpoczyna się leczenia – sugerują badania opublikowane online w The BMJ.
Choroby -
Farmaceuci: To nieprawda, że nie będziemy sprzedawać prezerwatyw. To fake news
W ostatnich dniach Internet obiegła wiadomość, że farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży prezerwatyw. Sami farmaceuci podkreślają jednak: to bzdura!
ChorobyStrefa PacjentaInnowacje i farmacja -
Leczenie statynami zmniejsza śmiertelność z powodu COVID-19 o 22 do 25 proc.
Lek ten pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a tym samym zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym. Obecnie jest przyjmowany przez jedną na cztery osoby i jest najczęściej stosowanym lekiem wśród ogółu społeczeństwa.
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby -
Czy powszechnie stosowany lek na cukrzycę wyleczy Parkinsona?
Zgodnie z wynikami nowych badań leki stosowane w leczeniu cukrzycy mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Parkinsona. To odkrycie otwiera szereg potencjalnych opcji leczenia i zarządzania zwyrodnieniową chorobą mózgu.
Choroby -
Naukowcy: „Zidentyfikowaliśmy nowy lek, który może zwalczać COVID-19”
Aprotynina, jak ogłosili naukowcy z trzech jednostek – Univeristy of Kent, Goethe-University we Frankfurcie oraz z Hannover Medical School, może leczyć COVID-19.
ChorobyStrefa PacjentaPacjent z koronawirusem -
Światło zamiast tabletki? Co musisz wiedzieć o terapii światłem
O tym, że światłem leczy się sezonowe zaburzenia nastroju zapewne większość ludzi już słyszała. Okazuje się jednak, że fotony mają dużo większą moc. Według nowych badań światło może wspierać leczenie także innych zaburzeń psychicznych, a...
Choroby -
Jesteś w ciąży? Uważaj na popularne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
FDA - amerykański Urząd ds. Żywności i Leków wydał w połowie października ostrzeżenie dotyczące stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych przez kobiety w ciąży. Zwraca w nim uwagę, że zażywanie ich w okresie około 20. tygodnia...
CiążaRozwój dziecka -
Polscy naukowcy odkryją nowe leki na COVID-19?
Związki, które potencjalnie mogą stać się lekami dla chorych na COVID-19, udało się zidentyfikować naukowcom pod kierunkiem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej we współpracy z kolegami z Belgii i Niemiec.
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby -
Tabletka „dzień po”. Wszystko, co musisz wiedzieć
Tabletka „dzień po” jest rodzajem antykoncepcji awaryjnej. Stosowana jest po stosunku, który mógł zakończy się zapłodnieniem, np. w przypadku, gdy prezerwatywa pękła, doszło do gwałtu lub wystąpiły inne okoliczności, które mogą skutkować...
Choroby -
Kaszel suchy czy mokry: jak je odróżnić? Jak wygląda leczenie?
Kaszel suchy czy mokry: jak je odróżnić? Jak wygląda leczenie kaszlu mokrego i suchego, także u dzieci? Odpowiadamy na pytania.
ChorobyStrefa Pacjenta -
FDA zatwierdziła remdesivir do stosowania przy zakażeniu koronawirusem
FDA zatwierdziła lek przeciwwirusowy remdesivir jako lek na koronawirusa. Dożylnie stosowany remdesivir pomógł skrócić czas powrotu do zdrowia niektórych hospitalizowanych pacjentów z COVID-19. Jest obecnie pierwszym i jedynym w pełni...
Fakty o koronawirusieKoronawirusPacjent z koronawirusem -
Naukowcy: „Kobiety po 20. tygodniu ciąży powinny unikać NLPZ”
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wymaga od producentów leków NLPZ wprowadzenia na opakowaniach informacji o niebezpieczeństwie ich przyjmowania przez ciężarne.
Choroby -
Prof. Piotr Rutkowski: brak nowoczesnych terapii w leczeniu adjuwantowym czerniaka
Uwagi do projektu Obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 listopada 2020 roku.
Choroby -
Internauci wierzą w leczniczą moc marihuany. Naukowcom brakuje dowodów
Związki pochodzące z konopi indyjskich, takie jak kannabidiol, lepiej znany jako CBD, w różnych krajach są często sprzedawane jako dostępne bez recepty lekarstwa, które podobno leczą prawie wszystko, od trądziku i przewlekłego bólu po...
ChorobyProfilaktyka i leczenie -
GIF ostrzega przed popularnym lekiem na nadciśnienie. „Możliwe zanieczyszczenie”
Seria popularnego leku stosowanego w terapii nadciśnienia tętniczego Lisinoratio 5 została wycofana ze sprzedaży na mocy decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Lek mógł zostać zanieczyszczony ibuprofenem.
-
Osoby z tymi chorobami najgorzej znoszą lockdown
Podczas lockdownu w istotnie gorszej kondycji psychicznej były te osoby, które kiedykolwiek wcześniej leczyły się psychiatrycznie lub stosowały używki – ustaliła psycholog z UŁ, dr hab. Monika Talarowska. O wnioskach z badania opowiada w...
KoronawirusFakty o koronawirusieZaburzenia psychiczneTerapiePsychologiaChoroby -
Czy w dobie koronawirusa można wykupić receptę za inną osobę? MZ wyjaśnia
Zrealizowanie recepty za inną osobę zawsze było dopuszczalne i nie zakazywało tego żadne prawo. W okresie pandemii nic się w tej kwestii nie zmieniło – dalej można bezpiecznie wykupić leki.
ChorobyKoronawirus -
Naukowcy: Istniejące leki mogą zwalczać zakażenie koronawirusem
Naukowcy z University of New Mexico, którzy przejrzeli katalog wcześniej zatwierdzonych leków, uważają, że zidentyfikowali lek, który może pomóc przyspieszyć powrót pacjenta do zdrowia po zakażeniu SARS-CoV-2.
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby -
Czy można pić alkohol, biorąc antydepresanty?
Łączenie alkoholu z lekami nigdy nie jest dobrym pomysłem. Tak samo jest w przypadku osób przyjmujących antydepresanty. Alkohol nie tylko może wchodzić w interakcje ze składnikami leków, ale także niekorzystnie wpływa na układ nerwowy ze...
ChorobyZaburzenia psychicznePsychologia -
Naukowcy z Hongkongu twierdzą, że lek przeciwbakteryjny jest skuteczny w walce z koronawirusem
Niedrogi lek przeciwdrobnoustrojowy stosowany w leczeniu wrzodów żołądka i infekcji bakteryjnych okazał się obiecujący w zwalczaniu koronawirusa u zwierząt, ogłosili w poniedziałek naukowcy z Hongkongu.
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby -
Lekarz przepisał ci hydroksyzynę? Sprawdź, jak działa ten lek
Hydroksyzyna to jeden z leków o działaniu uspokajającym. Przepisywany jest pacjentom cierpiącym na bezsenność. Jak działa?
Choroby