-
Pacjenci cierpiący na migrenę przewlekłą apelują o refundację skutecznego leczenia
Środowisko pacjentów i eksperci medyczni od lat czekają na skuteczną terapię w leczeniu migreny przewlekłej. I choć istnieją rozwiązania terapeutyczne dla osób zmagających się z tą chorobą, pacjenci wciąż nie mają do nich dostępu. Żyją w...
Choroby -
Mumia, czyli jak i dlaczego używano kiedyś... sproszkowanych ludzkich szczątków jako leku?
Mumia to nie tylko termin, którym określa się zabalsamowane zwłoki, ale i sposób „leczenia” za pomocą sproszkowanych ludzkich szczątków. Skąd wziął się ten pomysł?
ChorobyBadania -
Przełom w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca w Polsce
Spółka Bristol Myers Squibb uzyskała pozwolenie Komisji Europejskiej na dopuszczenie do obrotu niwolumabu i ipilimumabu w skojarzeniu z dwoma cyklami chemioterapii w leczeniu pierwszej linii przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuca.
Choroby nowotworoweChoroby -
Zastrzyk o długim działaniu pomoże kobietom uniknąć zakażenia HIV
Nowe badania pokazują, że zastrzyk z eksperymentalnym lekiem przyjmowany co dwa miesiące ma lepsze działanie, niż pigułki zażywane codziennie w celu uchronienia kobiet przed zarażeniem HIV od zakażonego partnera seksualnego.
ChorobyProfilaktyka i leczenie -
Tlen medyczny a COVID-19. Co to jest i jak może pomóc?
Tlen medyczny jest to sprężony gaz. Czysty tlen jest w nim obecny w stężeniu co najmniej 99,5 proc. objętości. Jest to produkt stosowany w leczeniu ciężkich niewydolności oddechowych, w tym COVID-19.
Pacjent z koronawirusemFakty o koronawirusieKoronawirus -
Jakimi lekami i suplementami warto wspomóc leczenie COVID-19?
Apteczka na COVID-19 to zestaw leków i suplementów, które pomogą ci uporać się z łagodnymi symptomami choroby. Co warto mieć w apteczce na COVID-19?
ChorobyStrefa PacjentaPacjent z koronawirusem -
Tych produktów nie wolno wywozić z kraju. Jest nowa lista Ministerstwa Zdrowia
Leki, szczepionki, produkty medyczne i wiele innych. Ministerstwo Zdrowia podało listę produktów, których nie wolno wywozić z kraju.
-
Czy można „wypocić” przeziębienie? Wyjaśnia lekarz
Prawdopodobnie słyszałeś o wielu sposobach na skrócenie czasu trwania przeziębienia, a jednym z nich mogło być „wypocenie się”. Czy to działa?
BadaniaZabiegi -
Szczepienia. Fakty i mity, które musisz poznać
Szczepionki to jedno z największych odkryć medycyny. Dzięki nim na przestrzeni lat udało się uchronić przed śmiercią wiele ludzkich istnień. Mimo to, wciąż wokół szczepionek krąży wiele mitów.
ChorobyZdrowie dzieckaWideo -
Ekspert: Amantadyna nie pomaga w zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2
Nie ma żadnych podstaw merytorycznych ani naukowych do stosowania amantadyny w zakażeniach wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2 – przekonuje prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak.
KoronawirusChoroby -
Każdy miesiąc opóźniony w leczeniu raka może zwiększyć ryzyko śmierci o około 10 proc.
Osoby, u których leczenie raka jest opóźnione nawet o miesiąc, mają w wielu przypadkach od 6 do 13 proc. wyższe ryzyko zgonu – ryzyko, które rośnie, im dłużej nie rozpoczyna się leczenia – sugerują badania opublikowane online w The BMJ.
Choroby -
Farmaceuci: To nieprawda, że nie będziemy sprzedawać prezerwatyw. To fake news
W ostatnich dniach Internet obiegła wiadomość, że farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży prezerwatyw. Sami farmaceuci podkreślają jednak: to bzdura!
ChorobyStrefa PacjentaInnowacje i farmacja -
Leczenie statynami zmniejsza śmiertelność z powodu COVID-19 o 22 do 25 proc.
Lek ten pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a tym samym zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym. Obecnie jest przyjmowany przez jedną na cztery osoby i jest najczęściej stosowanym lekiem wśród ogółu społeczeństwa.
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby -
Czy powszechnie stosowany lek na cukrzycę wyleczy Parkinsona?
Zgodnie z wynikami nowych badań leki stosowane w leczeniu cukrzycy mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Parkinsona. To odkrycie otwiera szereg potencjalnych opcji leczenia i zarządzania zwyrodnieniową chorobą mózgu.
Choroby -
Naukowcy: „Zidentyfikowaliśmy nowy lek, który może zwalczać COVID-19”
Aprotynina, jak ogłosili naukowcy z trzech jednostek – Univeristy of Kent, Goethe-University we Frankfurcie oraz z Hannover Medical School, może leczyć COVID-19.
ChorobyStrefa PacjentaPacjent z koronawirusem -
Światło zamiast tabletki? Co musisz wiedzieć o terapii światłem
O tym, że światłem leczy się sezonowe zaburzenia nastroju zapewne większość ludzi już słyszała. Okazuje się jednak, że fotony mają dużo większą moc. Według nowych badań światło może wspierać leczenie także innych zaburzeń psychicznych, a...
Choroby -
Jesteś w ciąży? Uważaj na popularne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
FDA - amerykański Urząd ds. Żywności i Leków wydał w połowie października ostrzeżenie dotyczące stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych przez kobiety w ciąży. Zwraca w nim uwagę, że zażywanie ich w okresie około 20. tygodnia...
CiążaRozwój dziecka -
Polscy naukowcy odkryją nowe leki na COVID-19?
Związki, które potencjalnie mogą stać się lekami dla chorych na COVID-19, udało się zidentyfikować naukowcom pod kierunkiem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej we współpracy z kolegami z Belgii i Niemiec.
KoronawirusFakty o koronawirusieChoroby -
Tabletka „dzień po”. Wszystko, co musisz wiedzieć
Tabletka „dzień po” jest rodzajem antykoncepcji awaryjnej. Stosowana jest po stosunku, który mógł zakończy się zapłodnieniem, np. w przypadku, gdy prezerwatywa pękła, doszło do gwałtu lub wystąpiły inne okoliczności, które mogą skutkować...
Choroby -
Kaszel suchy czy mokry: jak je odróżnić? Jak wygląda leczenie?
Kaszel suchy czy mokry: jak je odróżnić? Jak wygląda leczenie kaszlu mokrego i suchego, także u dzieci? Odpowiadamy na pytania.
ChorobyStrefa Pacjenta -
FDA zatwierdziła remdesivir do stosowania przy zakażeniu koronawirusem
FDA zatwierdziła lek przeciwwirusowy remdesivir jako lek na koronawirusa. Dożylnie stosowany remdesivir pomógł skrócić czas powrotu do zdrowia niektórych hospitalizowanych pacjentów z COVID-19. Jest obecnie pierwszym i jedynym w pełni...
Fakty o koronawirusieKoronawirusPacjent z koronawirusem