Endoskopia jest techniką obrazowania często wykorzystywaną w medycynie. Zastosowania urządzenia obejmują diagnozowanie stanów, które wpływają na płuca, okrężnicę, gardło i przewód pokarmowy.
Podczas endoskopii lekarze wkładają endoskop (długą, cienką rurkę z silnym światłem i małą kamerę na końcu) do małego otworu, takiego jak usta lub małe nacięcie wykonane przez chirurga.
Endoskopie są zabiegiem inwazyjnym, choć w minimalnym stopniu. Mogą powodować dyskomfort i nie są pozbawione ryzyka.
Teraz innowacyjne odkrycie może całkowicie położyć kres endoskopii. Maysam Chamanzar, adiunkt elektrotechniki i inżynierii komputerowej na Carnegie Mellon University w Pittsburghu w Pensylwanii oraz Matteo Giuseppe Scopelliti, doktorant z tego samego wydziału, opracowali nieinwazyjną technikę obrazowania ultrasonograficznego, która obiecuje zastąpić endoskop.
Obrazowanie ultradźwiękami
Naukowcy wyjaśniają, że tkanka biologiczna, będąc mętnym (lub gęstym i nieprzezroczystym) miejscem, ogranicza możliwości metod optycznych. Składa się z dużych cząstek i błon i ogranicza głębokość oraz rozdzielczość obrazów optycznych, szczególnie w obszarze widma w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni.
Nowa technika wykorzystuje jednak ultradźwięki do opracowania „wirtualnej soczewki” w ciele zamiast wkładania soczewki fizycznej. Operator może następnie wyregulować soczewkę, „zmieniając fale ultradźwiękowe wewnątrz medium”, a zatem wykonuje głębokie zdjęcia, które nigdy wcześniej nie były dostępne, przy użyciu nieinwazyjnych środków.
Naukowcy szczegółowo opisali swoją nowatorską technikę w czasopiśmie „Light: Science and Applications”.
Czytaj też:
Otyłość skrajna - dieta dla skrajnie otyłych