Fonoforeza to forma fizjoterapii, która polega na leczeniu z wykorzystaniem ultradźwięków. Stosuje się ją w leczeniu urazów kończyn czy łagodzenia dolegliwości bólowych spowodowanych reumatoidalnym zapaleniem stawów lub innymi chorobami zwyrodnieniowymi. Kto może skorzystać z takiego zabiegu i jak on wygląda?
Co to jest fonoforeza?
Fonoforeza to zabieg, w którego trakcie do ciała pacjenta wprowadzane są leki za pomocą fal ultradźwiękowych. Dzięki temu trafiają głębiej i mocniej oddziałują na tkanki.
Ultradźwięki rozszerzają naczynia krwionośne, dzięki czemu do tkanek dostaje się więcej tlenu. Zmniejszają napięcie, obrzęk i ból, zwiększają rozciągliwość tkanek. Z tego względu szeroko stosuje się ją w fizjoterapii.
Właściwości leczenia ultradźwiękami
Leczenie za pomocą fal ultradźwiękowych:
- działa przeciwbólowo
- działa przeciwzapalnie
- rozszerza naczynia krwionośne
- masuje tkanki
- rozluźnia napięcie mięśniowe
Wskazania do zabiegu
Fonoforeza jest wykorzystywana do leczenia urazów, złamań, łagodzenia bólu. Stosuje się ją w przypadku:
- urazów kończyn (złamań, zwichnięć, skręceń)
-
nerwobóli
- choroby reumatoidalnej stawów
- choroby zwyrodnieniowej stawów
-
bólu kręgosłupa
- przykurczy mięśni
- zespołu Sudecka
- zwapnień tkanek
- halluksów
- leczenia blizn
Na czym polega zabieg?
Fonoforeza to zabieg, który nie wymaga specjalnego przygotowania przez pacjenta. Musi on położyć się na leżance i odsłonić kończynę, która sprawia dolegliwości bólowe. Fizjoterapeuta smaruje głowicę urządzenia do emisji ultradźwięków lekiem, maścią lub żelem, a następnie przykłada ją do skóry pacjenta. Za pomocą fal ultradźwiękowych wprowadza lek pod skórę.
Cały zabieg jest bezbolesny i trwa krótko – maksymalnie do 10 minut. Pozwala natychmiast ukoić ból – dzięki ultradźwiękom naczynia krwionośne rozszerzają się, na skutek czego lek szybciej się wchłania.
Aby fonoforeza przyniosła trwałe efekty i zredukowała ból stawów czy mięśni (np. w przebiegu bólów zwyrodnieniowych) wykonuje się go kilkukrotnie w odstępach czasu. Najczęściej polecane jest skorzystanie z 5-10 sesji zabiegowych w zależności od stopnia natężenia problemu.
Przeciwskazania
Mimo że fonoforeza pozwala znacząco zredukować ból i obrzęk tkanek, nie każdy może skorzystać z zabiegu. Do przeciwskazań należą:
- ciąża
- choroby układu nerwowego (padaczka, choroba Parkinsona, nerwica, depresja)
- choroby układu krążenia (zakrzepica, miażdżyca)
- choroby urologiczne
- alergie
- implanty pod skórą
- znamiona skórne
- gruźlica
- infekcje wirusowe i bakteryjne
- choroby zakaźne
- krwawienia z przewodu pokarmowego
Zabiegów nie przeprowadza się u dzieci i u osób, które znajdują się w trakcie terapii nowotworowej.
Gdzie wykonuje się zabieg?
Fonoforezę wykonuje się w przychodni rehabilitacyjnej albo w sanatorium. Ważne, by zabieg przeprowadzał fizjoterapeuta, który ma doświadczenie w leczeniu urazów kończyn, mięśni i stawów. Jest to istotne, ponieważ w trakcie fonoforezy mogą być aplikowane zarówno słabsze, jak i silniejsze leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Leki wprowadzane przez fizjoterapeutę
W trakcie zabiegu fizjoterapeuta wprowadza pod skórę pacjenta zarówno popularne i łatwo dostępne środki przeciwzapalne (np. ibuprofen), jak i leki zapisywane przez lekarza. Należą do nich ketoprofen czy meloksykam. Lekarz może zalecić również aplikację środków, które mają zdolność rozciągania blizn.
Fonoforeza borowinowa
Czasami w trakcie zabiegu wykorzystywany jest żel borowinowy, który ma zdolność hamowania stanów zapalnych. Pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe, poprawia również stan skóry. Taki zabieg nazywany jest wtedy fonoforezą borowinową.
Czytaj też:
Fizjoterapia – w czym może pomóc i kto powinien z niej skorzystać?Czytaj też:
Kinezyterapia. Na czym polega leczenie ruchem?Czytaj też:
Rehabilitacja – sposób na poprawę stanu zdrowia i powrót do pracy