Jak dobrze znasz siebie? Jeśli jesteś jak większość ludzi, prawdopodobnie kojarzysz tylko podstawy: lubisz to, nienawidzisz tamtego i masz talent do pewnych umiejętności. Ale co z twoimi zachowaniami i myślami oraz ich wpływem na twoje życie? To jest już dość skomplikowana sprawa.
Rola samoświadomości
Właśnie w tym miejscu do gry wkracza samoświadomość. – Samoświadomość oznacza spojrzenie na to, kim jesteś, w sposób, który obejmuje również to, jak wpływasz na innych i jak oni wpływają na ciebie – wyjaśnia terapeutka Marcelle J. Craig. Samoświadomość obejmuje również zrozumienie emocji i wewnętrznej narracji, i dzięki temu pozwala wieść satysfakcjonujące życie. – To pierwszy krok do zmiany i rozwoju – mówi Craig.
W związku z tym, aby samoświadomość mogła działać w pełni, trzeba ją po prostu praktykować. Nauka samoświadomości to podróż na całe życie i nigdy nie jest za późno, aby zacząć. Oto kilka rekomendowanych przez terapeutów strategii zrozumienia siebie i tego, kim naprawdę jesteś.
Jak lepiej zrozumieć siebie? 6 sprawdzonych sposobów
Szukaj nowych doświadczeń
Jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie samoświadomości jest zdobycie nowych doświadczeń. Pozwala to wyjść poza strefę komfortu i daje szansę nauczenia się, jak zachowujesz się, myślisz i czujesz w nowych sytuacjach. Co więcej, stwarza możliwości odkrywania w sobie więcej pozytywnych cech.
Twoja strefa komfortu to znajoma przestrzeń. To stan psychiczny, nad którym nie pracujesz w żaden sposób, masz przewidywalne myśli i emocje. To ogranicza twoją perspektywę tylko do części tego, kim jesteś, a nie do ciebie jako całości.
Na szczęście nowe doświadczenie nie musi być skomplikowane ani drogie. Może to być podjęcie nowego hobby, rozmowa z nowymi ludźmi lub zwiedzanie sąsiedniego miasta. Nawet gotowanie nowego dania liczy się jako nowe doświadczenie. Cokolwiek wybierzesz, te doświadczenia pomogą ci zyskać nowe spojrzenie na siebie.
Poproś ludzi o opinie na swój temat
Poproś kogoś, komu ufasz, np. rodzeństwo lub bliskiego przyjaciela, o podzielenie się swoimi poglądami na temat twoich postaw, cech lub zachowań. Może to pomóc ci stać się świadomym tego, co robisz i mówisz, a także tego, jak postrzegają cię inni. Możesz użyć tych informacji do zbadania aspektów swojej osoby, które chcesz zmienić lub pielęgnować. Czasami potrzebna jest perspektywa zewnętrzna, aby rozwiać negatywne wzorce myślowe lub wzmocnić pozytywne.
Trzeba przyznać, że przyjmowanie informacji zwrotnych bez obrażania się nie jest łatwe. Przypomnij sobie, że prawdziwie konstruktywna informacja zwrotna nie jest atakiem na to, kim jesteś jako osoba. Jest cennym narzędziem, które dostarcza wskazówek dotyczących potencjalnego samorozwoju. Kiedy już to robisz, staraj się w pełni słuchać, bez defensywy. Ułatwi to drugiej osobie przekazanie prawdziwie szczerej informacji zwrotnej.
Określ, co wyzwala twoje negatywne emocje
Zrozumienie, co sprawia, że jesteś smutny, zestresowany lub zazdrosny, może wiele zdziałać, jeśli chodzi o samoświadomość. Kiedy rozpoznasz, co wywołuje twoje negatywne emocje, możesz stać się bardziej selektywny w stosunku do ludzi, miejsc i sytuacji, w które się angażujesz. Pomaga również stać się bardziej świadomym tego, jak reagujesz na swoje otoczenie i rzeczy, których nie możesz kontrolować.
Aby dowiedzieć się więcej o wyzwalaczach, przyjrzyj się dokładnie każdej sytuacji, osobie lub rzeczy, które wywołują negatywne emocje. Na przykład możesz zadać sobie pytanie: „Co powiedziała druga osoba, co spowodowało, że poczułem się źle? Jaka była moja reakcja? Czy to jest coś, co chcę regularnie czuć? Możesz następnie wykorzystać swoje odpowiedzi do podejmowania świadomych decyzji, które pozwolą ci spokojniej żyć.
Kwestionuj swoje opinie i przekonania
Kwestionowanie swoich opinii i przekonań to niesamowity sposób, aby dowiedzieć się, kim jesteś. Zwiększa świadomość własnych myśli, a także uprzedzeń i zachowań wynikających z tych myśli. Warto jednak zauważyć, że nie chodzi o próbę udowodnienia, że się mylisz. Chodzi raczej o uznanie możliwości zmiany twoich opinii i przekonań i danie im szansy na rozwój.
Jeśli nie masz pewności, od czego zacząć, zadawaj sobie pytania typu: „Skąd wywodzi się ta opinia? Czy ta opinia jest korzystna dla mnie lub osób, które kocham? Czy jest jakaś prawda w moim punkcie widzenia? ” Zadanie tych pytań pozwoli ci zidentyfikować i ocenić swoje wzorce myślowe.
Wyjaśnij, dlaczego przyjąłeś wyznawane wartości
Twoje wartości to zasady, które kierujesz się w życiu. Za nimi kryją się wyjaśnienia wszystkiego, co mówisz i robisz. A jeśli chodzi o poprawę samoświadomości, kluczowe jest określenie tych podstawowych wartości. Kiedy jasno określasz swoje wartości, wiesz więcej o tym, czego szukasz w życiu. Z drugiej strony, jeśli nie masz jasności co do swoich wartości, zaangażujesz się w rzeczy, które nie są dla ciebie korzystne, a może nawet po prostu złe.
Aby wyjaśnić swoje podstawowe wartości, zastanów się nad momentami w swoim życiu, kiedy czułeś się szczęśliwy. Może to pomóc ci rozpoznać to, co ma dla ciebie największe znaczenie, i ostatecznie dać wskazówki dla twojego przyszłego ja.
Prowadź swój dziennik
Pisanie w dzienniku to doskonały sposób na zwiększenie samoświadomości. Jest to doskonała metoda odkrywania innych strategii z tutejszej listy. Na przykład, kiedy zapisujesz negatywne emocje, możesz ponownie przeanalizować scenariusze i zidentyfikować ich wyzwalacze. Pisanie może również pomóc w podważeniu tych myśli, ponieważ łatwiej jest przyłapać się na wypowiadaniu nieprawdziwych stwierdzeń na papierze niż na myśleniu o nich w danej chwili. Co więcej, czytając ponownie swój dziennik, będziesz mógł zobaczyć, jak bardzo się rozwinąłeś.
Pamiętaj: nie ma dobrego ani złego sposobu prowadzenia dziennika. Nie wahaj się eksperymentować z różnymi metodami. Przykłady obejmują pisanie jednej linii dziennie przez określony czas lub pisanie w dzienniku z przewodnikiem z dodanymi podpowiedziami. Czytaj też:
Skóra tego dziecka rośnie 10 razy szybciej niż innych ludzi. Dziewczynka właśnie została modelkąCzytaj też:
Jak sobie radzić z „dobrymi radami” przy wychowaniu dzieci?Czytaj też:
Lubisz patrzeć na to, jak ktoś gotuje? Narażasz się na poważny problem zdrowotny