Internet jest pełen informacji o tym, jak znaleźć „najlepszy” środek czyszczący przy leczeniu trądziku. Ale jest jeden problem: gdziekolwiek spojrzysz, wydaje się, że istnieje inna opinia na temat tego, czy powinieneś używać czegoś delikatnego, złuszczającego lub wypełnionego bakteriobójczym nadtlenkiem benzoilu. I chociaż każda z tych opcji ma własny zestaw korzyści, pozyskanie odpowiedniej wiedzy na temat wyboru właściwego produktu może być trudne (i przytłaczające).
– Najlepszym środkiem przy trądziku będzie środek czyszczący. Wybór zależeć będzie zarówno od ciężkości trądziku, jak i od tego, jakie inne produkty są częścią rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych – mówi dermatolog Ife J. Rodney. – Wbrew powszechnemu przekonaniu, skóra ze skłonnością do trądziku jest sucha i wrażliwa, chociaż na pierwszy rzut oka może wyglądać na tłustą. Dlatego w przypadku wszystkich rodzajów wyprysków, niezależnie od tego, czy chodzi o zaskórniki, krosty czy torbiele, polecam najpierw zacząć od kremowego nawilżającego środka czyszczącego. Następnie możesz dodać aktywny środek czyszczący raz w tygodniu i pracować nad tym, by z czasem używać go przez wiele dni z rzędu. A jeśli chodzi o formuły, najlepsze środki czyszczące do skóry ze skłonnością do trądziku są delikatne, kremowe i proste, co oznacza brak drażniącego zapachu i sztucznych barwników. – Dr Rodney sugeruje także unikać produktów z dodatkiem siarczanów (które w pewnych środkach czyszczących wykorzystywane są jako środek pieniący), ponieważ mają tendencję do naruszania warstwy ochronnej skóry.
Aby dowiedzieć się, który aktywny środek czyszczący jest dla ciebie odpowiedni, przeczytaj poniżej o najlepszych środkach przeciwtrądzikowych dla każdej odmiany tego problemu.
Czytaj też:
Co każdy z nas powinien wiedzieć o czerniaku?Środki na bazie kwasu salicylowego
Kiedy masz do czynienia z zaskórnikami, będziesz potrzebował użyć środka czyszczącego z aktywnym składnikiem, który pomaga rozbić cały ten brud i łój powodujący trądzik ukryty w twoich porach. Zastanów się nad wyborem środka czyszczącego zawierającego kwas salicylowy, aby rozbić „korki” tworzące zaskórniki. Kwas salicylowy działa usuwając brud i brud pod pory i chemicznie złuszczając martwe komórki z powierzchni skóry, pozostawiając cerę z mniejszą ilością wyprysków.
Środki czyszczące na bazie siarki
Środki czyszczące na bazie siarki są dobrym rozwiązaniem w przypadku hormonalnych wyprysków. Składnik działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a także ma właściwości keratolityczne, co oznacza, że odnosi się do trzech głównych składników trądziku. Ten pojedynczy składnik może poprawić zaczerwienienie, zwalczyć bakterię Propionibacterium acnes w skórze oraz pomóc skórze złuszczyć się i namnożyć nowy naskórek bardziej wydajnie, co zmniejsza zatykanie porów. Jednak niektóre hormonalne wypryski mogą wymagać miejscowych leków na receptę lub doustnych leków, więc pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem, aby znaleźć najlepszy schemat dla twojej indywidualnej sytuacji.
Środki na bazie nadtlenku benzoilu
Trądzik grudkowy, inaczej zwany zaskórnikami, charakteryzuje się nagromadzeniem martwych komórek skóry pod porami. Odpowiednim składnikiem przeciwtrądzikowym będzie tutaj pięcioprocentowe stężenie nadtlenku benzoilu, ponieważ nadtlenek benzoilu atakuje zarówno bakterie wywołujące trądzik w mieszkach włosowych, a także pomaga rozbijać keratynę i martwą skórę, która zatyka pory.
Przeciwzapalne środki czyszczące
Jeśli masz trądzik krostkowy, w którym pryszcze są czerwone, występuje stan zapalny i krosty są wypełnione ropą, wybierz delikatny środek czyszczący. W przypadku trądziku krostkowego szukaj łagodnego środka czyszczącego zawierającego składniki przeciwzapalne, takie jak kwas hialuronowy, zielona herbata, rumianek lub oczar wirginijski. Pomoże to ukoić pryszcze i pozbyć się ropy uwięzionej w nich.
Domowe środki czyszczące
Zalej płatki owsiane gorącą wodą i zaczekaj, aż stygnąc przybiorą konsystencję papki – nałóż ją na twarz i spłucz wodą.Czytaj też:
Filtry UV – chronią czy szkodzą? Pierwsza w Polsce skin coach odpowiadaCzytaj też:
Dermatolodzy ostrzegają: Nie rób tego swojej skórze! Czy popełniasz te błędy?