Z najnowszego dobowego raportu resortu zdrowia wynika, że koronawirusem zakaziło się 28 osób, w tym 6 ponownie. 8 przypadków odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim, 5 w mazowieckim i 3 w małopolskim. Żadnego zakażenia nie było w podlaskim, podkarpackim, lubuskim i śląskim. Nie odnotowano zgonów powodu COVID-19 i chorób współistniejących. Mimo to Polacy wciąż kierowani są na testy. Minionej doby wykonano ich 1820. 102 osoby zostały skierowane na testy przez POZ.
W których województwach najwięcej zakażeń koronawirusem?
Z dobowego raportu opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia 28 czerwca wynika, że przypadki zakażeń koronawirusem w poszczególnych województwach prezentują się następująco:
- warmińsko-mazurskie – 8,
- mazowieckie – 5,
- małopolskie – 3,
- lubelskie – 2,
- świętokrzyskie – 2,
- łódzkie – 2,
- zachodniopomorskie – 1,
- pomorskie – 1,
- kujawsko-pomorskie – 1,
- wielkopolskie-1,
- dolnośląskie – 1,
- opolskie – 1,
- podlaskie – 0,
- podkarpackie – 0,
- lubuskie – 0,
- śląskie – 0.
1 lipca zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza?
Pandemia koronawirusa wybuchła w Polsce 20 marca 2020 roku. Stan epidemii obowiązywał w naszym kraju do 15 maja 2022 roku. 16 maja 2022 roku stan epidemii zmieniono na stan zagrożenia epidemicznego. Ten zostanie zniesiony 1 lipca, ze względu na malejącą liczbą zachorowań na COVID-19. Decyzję podjął Minister Zdrowia, na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego. Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa w placówkach opieki medycznej (w szpitalach, przychodniach i innych podmiotach leczniczych). Ale to nie wszystko. Unieważniony zostanie obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 wobec osób wykonujących zawody medyczne (lekarzy, pielęgniarek) i realizujących usługi farmaceutyczne, a także studentów kierunków medycznych.
Lekarze przypominają, żeby mimo wszystko zachować ostrożność i jednak nie rezygnować z noszenia maseczek w placówkach medycznych. Kilka dni temu podczas swojego webinaru na YouTube dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej, apelował, aby zarządzający szpitalami lokalnie w placówkach wprowadzali zasady stosowania środków ochrony indywidualnej.
Wracamy do normalności, ale maseczki powinny być stosowane w kontakcie z chorymi objawowymi. Choć nie będzie takiego przymusu, warto ich używać tam, gdzie występuje ryzyko zachorowania na COVID-19. W krótkich kontaktach z osobami potencjalnie zakażonymi sugerowałbym używanie masek chirurgicznych, natomiast w kontaktach dłuższych – masek FFP2–mówił.
Od początku pandemii w Polsce koronawirusem zakaziły się 6 517 822 osoby. Zmarło 119 624 pacjentów. W tym czasie podano ponad 58 mln szczepionek. Odczyny niepożądane po ich przyjęciu zgłoszono w ponad 18 tys. przypadków. W większości objawiały się zaczerwienieniem w miejscu wkłucia i łagodnym bólem.
Czytaj też:
Koniec stanu zagrożenia epidemicznego. Zmiany od 1 lipcaCzytaj też:
Zła wiadomość dla osób, które przeszły COVID-19. Powikłaniem może być poważna choroba