Wyniki leczenia wielu nowotworów w Polsce nadal odstają od wyników leczenia w innych krajach. Pandemia COVID-19 mocno odbiła się na pacjentach onkologicznych: ucierpiała zwłaszcza zgłaszalność na badania profilaktyczne, co spowodowało opóźnienia w diagnozowaniu nowotworów. Część operacji usunięcia nowotworów również była opóźniona z powodu przekształcenia części oddziałów na covidowe i brakami lekarzy, zwłaszcza anestezjologów. – Obecnie sytuacja jest inna, personel w dużej mierze jest zaszczepiony, nie spodziewamy się powtórki sytuacji z drugiej i trzeciej fali oraz zamykania oddziałów. Gdyby czwarta fala była silna, być może część pacjentów będzie rezygnowała z badań profilaktycznych, mamy jednak nadzieję, że tak się nie stanie – mówi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
Czytaj też:
Wiceminister Gadomski: Zmieniamy onkologię - mimo pandemii
Ministerstwo Zdrowia zapowiada wdrażanie Narodowej Strategii Onkologicznej, wejście w życie od 2022 roku w całej Polsce Krajowe Sieci Onkologicznej, udostępnianie kolejnych opcji terapeutycznych. – Pacjenci czekają na wprowadzenie Krajowej Sieci Onkologicznej, Narodowej Strategii Onkologicznej, wykorzystywanie Funduszu Medycznego w celu udostępniania nowych terapii onkologicznych, wprowadzenie ustawy o jakości. Dla pacjentów onkologicznych ważna jest kontynuacja reform i czas. Chory nie ma wiele czasu, nie może czekać, musi być jak najszybciej leczony – przekonuje Krystyna Wechmann, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Zapowiadane zmiany będą miały realny wpływ na pacjentów.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.