Zastępowanie żywych choinek sztucznymi stało się powszechną praktyką. Są tanie, lekkie i ładne, a przede wszystkim mają być dobre dla środowiska. Jednak jest ono tylko częściowo prawda. Plastikowe drzewka wykonane są z poliwinylocholidu – chemicznej substancji, która może być szkodliwa dla ekosystemu i nie ulega biodegradacji.
Dlatego wiele osób nadal decyduje się na żywe drzewko w domu. Jak się okazuje, nie tylko tworzy niepowtarzalny klimat, ale zapewnia też wiele korzyści zdrowotnych.
Korzyści zdrowotne płynące z posiadania choinki
Choinka koi stres
Tradycyjna aromaterapia stosuje leśne, zielone oleje, koją emocje i łagodzą stres. Aromat rozprzestrzeniający się w domu dzięki choince poprawia nastrój i oczyszcza powietrze. Wyjątkowo poleca się drzewka cedrowe, których ziemisty aromat pomaga usunąć napięcie nerwowe, niepokój i był używany przy leczeniu ADHD.
Choinka zapobiega infekcjom
Wiecznie zielone drzewa, takie jak sosny, jodły i świerki, są doskonałymi producentami fitoncydów, czyli naturalnych olejów drzew. Wdychanie aromatu sosny ma zdolność ochrony przed infekcjami zatok, usuwania śluzu, flegmy i leczenia chorób skóry. Wzmacnia układ odpornościowy, zwalcza infekcje grzybicze i wirusowe.
Choinka wydziela lecznicze soki
Wyciąg z kory sosny obniża poziom glukozy, co pomaga osobom z cukrzycą. Sosna zawiera również przeciwutleniacze, takie jak flawonole i bioflawonoidy, które zwalczają stany zapalne. Olejek sosnowy pomaga zmniejszyć ból, a olejek z cedru leczy nadciśnienie i bezsenność. Ponadto opary z cedru powodują przekrwienie, czyli zwiększenie przepływu krwi do różnych tkanek organizmu.
Inne zalety choinki
Choinki odstraszają również mole, pchły i komary oraz inne rodzaje much i owadów. Olejek eteryczny z jodły można dodawać do naturalnych sprayów dezynfekujących w celu zabicia zarazków.
Choinka w domu a alergie
Uwaga: posiadanie choinki w domu może nieść pewne ryzyko dla osób cierpiących na alergie. Szczególnie należy uważać na małe zarodniki kurzu, które można znaleźć w gałęziach i na igłach. Sztuczne drzewo jest tak samo podatne na kurz, jak prawdziwe. Alergie związane z żywą choinką, które należy wziąć pod uwagę, to reakcje soki drzewne, pyłki i terpeny, które nadają sosnom charakterystyczny, iglasty zapach.
Czytaj też:
Planujesz świąteczne porządki? Te 6 powierzchni możesz umyć octem