Idealne rozwiązanie, to tak zaplanować świąteczne ucztowanie, aby jedzenia nie było zbyt dużo. To jednak trudna sztuka. Co zrobić z jedzeniem, które zostało? Jest na to kilka sposobów.
Przechowaj jedzenie na później
Część potraw i produktów możesz zamrozić. To np. bigos czy różnego rodzaju mięsne pieczenie. Zamrozić można także nadmiar owoców: pokrój je na mniejsze kawałki, podziel na porcje i używaj potem np. do zrobienia koktajli. W zamrażarce można także przechować chleb. Jeśli jest już lekko czerstwy, pokrój go w kostkę. Tak zamrożony będzie idealny na grzanki do zupy czy sałatki. Niektóre potrawy można zawekować (np. potrawy z kapusty).
Przerób jedzenie: zrób przetwory i tartą bułkę
Jeśli przesadziłeś z ilością owoców, możesz z nich zrobić przetwory. Jabłka idealnie nadadzą się do zrobienia domowego octu, a z pomarańczy zrobisz pyszną konfiturę. Nadmiar pieczywa możesz zetrzeć na tarce i zapas bułki tartej gotowy! W ten sam sposób możesz także zetrzeć suche pierniczki (bez ozdób): to pomysł na oryginalną panierkę, która doskonale pasuje do drobiu.
Podziel się nadmiarem jedzenia
Nadmiarem jedzenia można się podzielić. W całej Polsce działa ok. 100 punktów Jadłodzielni, czyli miejsc, gdzie każdy może przynieść jedzenie i każdy może je wziąć (Jadłodzielnie są m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi czy Szczecinie). Jeśli w twojej miejscowości nie ma Jadłodzielni, sprawdź, bo często lokalne instytucje i organizacje taką zbiórkę i wymianę jedzenia organizują. Warto też rozejrzeć się wokół: może jedzenie przyda się komuś bliskiemu lub komuś z sąsiedztwa. Wystarczy zostawić karteczkę z informacją na klatce schodowej. Dzieląc się jedzeniem, pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa: nie może to być zepsuta żywność, musi być odpowiednio przechowywana, trzeba dać obdarowanej osobie informację, kiedy została zrobiona.
Czytaj też:
Jak długo trzymasz mrożonki? Niektóre można przechowywać tylko miesiąc