Glinka zielona pomaga przywrócić równowagę tłustej cerze, skłonnej do zanieczyszczeń. Redukuje produkcję sebum, zmniejsza zaskórniki i łagodzi stany zapalne. Jak stosować glinkę?
Co to jest glinka zielona?
Glinka zielona wydobywana jest we Francji i Stanach Zjednoczonych. Zielony kolor zawdzięcza obecności jonów żelaza, które działają antybakteryjnie, antyseptycznie i przeciwgrzybiczo. Oprócz tego zawiera mikroelementy i sole mineralne, które mają dobroczynny wpływ na skórę.
W zależności od regionu wydobywania wyróżnia się glinki montmorillonite i illite. Tę pierwszą wydobywa się we Francji i ma ona bogatszy skład od swojego amerykańskiego odpowiednika. Ta druga pochodzi z Illonis ze Stanów Zjednoczonych.
Czytaj też:
Kwas azelainowy na trądzik i przebarwienia. Jak go stosować?
Składniki glinki
Oprócz jonów żelaza glinka zielona zawiera również:
Dobroczynnych pierwiastków jest tak dużo, że glinkę wykorzystuje się do leczenia nie tylko problemów skórnych, ale również innych schorzeń (np. stanów zapalnych dziąseł). Powstała nawet osobna dziedzina nazywana argilloterapią.
Glinka na trądzik
Glinkę zieloną wykorzystuje się przede wszystkim do oczyszczania skóry tłustej. Stanowi ona składnik maseczek, peelingów, żeli oczyszczających. Pozwala zredukować stany zapalne, ropne wykwity i przywrócić równowagę skórze. Zmniejsza produkcję łoju i wydzielanie sebum, zamyka rozszerzone pory, redukuje zaskórniki.
Zaleca się nie stosować glinki codziennie, ponieważ może zadziałać wysuszająco, co tylko zwiększy produkcję sebum, a skóra stanie się odwodniona. Dobrze jest dwa razy w tygodniu nakładać maseczki z glinki, które wtedy spełnią swoją funkcję i pomogą poprawić kondycję skóry. Także żele oczyszczające z glinką nie powinny być używane każdego dnia, ale raz w tygodniu do mocniejszego oczyszczenia skóry.
Czytaj też:
Skóra odwodniona. Jak pielęgnować wymagającą skórę?
Zielona glinka na zmarszczki
Zielona glinka ma właściwości odżywiające skórę, dlatego wykorzystuje się ją nie tylko do leczenia stanów zapalnych, ale również odżywienia. Dzięki temu, że uelastycznia i wygładza cerę, pomaga pozbyć się pierwszych zmarszczek. Rozjaśnia też jej koloryt, a po jej zastosowaniu skóra staje się wyraźnie jaśniejsza, gładsza, jednolita i pełna blasku.
Glinka na cellulit
Ze względu na swoje właściwości ujędrniające i uelastyczniające, zieloną glinkę można wykorzystać także do redukcji niechcianej skórki pomarańczowej. Napina ona skórę, pomagając pozbyć się cellulitu.
Glinka a migreny
Co ciekawe, glinkę wykorzystuje się nie tylko kosmetyce, ale również jako lek. Pomaga pozbyć się migrenowych bólów głowy. Aby wykorzystać jej przeciwbólowe i przeciwobrzękowe działanie, trzeba nałożyć maseczkę z glinki na skronie.
Niektórzy stosują także glinkę wewnętrznie, po prostu ją... pijąc. Pomaga wtedy oczyścić jamę ustną, zapobiega stanom zapalnym dziąseł, koi ból gardła. Poprawia także przemianę materii i przyspiesza oczyszczanie organizmu.
Jak stosować maseczkę z glinki?
Maseczkę z glinki można nakładać na twarz, by zmniejszyć stany zapalne i poprawić kondycję skóry. Po nałożeniu maski na oczyszczoną skórę twarzy, trzymamy ją przez 15 minut. Po tym czasie dokładnie zmywamy – może to być nieco trudne, ponieważ glinka zasycha, tworząc białą skorupkę.
Taką samą maskę możemy nałożyć na uda, by pozbyć się niechcianego cellulitu. W tej sytuacji dobrze jest dodatkowo owinąć uda folią spożywczą, by dodatkowo rozgrzać skórę, dzięki czemu wniknie w nią więcej dobroczynnych substancji.
Maskę z glinki można także stosować na włosy, co zapobiegnie przetłuszczaniu. Poprawi się praca gruczołów na skórze głowy, a włosy staną się bardziej sypkie, odżywione, lekkie.
Czytaj też:
Kwas glikolowy usuwa zmarszczki. Jak działa ta cudowna substancja?