Zanim zaczniemy walczyć z nadpotliwością, warto uświadomić sobie, że pocenie się to naturalne zjawisko fizjologiczne. Służy ono regulacji temperatury naszego ciała i ma chronić organizm przed przegrzaniem. Pocimy się nie tylko, gdy jest gorąco, ale także gdy denerwujemy się lub uprawiamy sport.
Niestety nie jesteśmy w stanie kontrolować procesu pocenia. Ludzkie ciało zawiera od 2 do 4 milionów gruczołów potowych. Średnio wydzielamy około 900 ml potu podczas doby. Często więc zdarza się, że gruczoły potowe produkują i wydzielają więcej potu, niż jest potrzebne do regulacji temperatury ciała. W efekcie można przyjąć, że zmagamy się z nadpotliwością. Wówczas warto sprawdzić, czy nie jest ona skutkiem problemów zdrowotnych.
Skąd bierze się nadpotliwość skóry głowy?
– Nadpotliwość może dotyczyć także skóry głowy. Proces pocenia jest związany z metabolizmem, więc kluczowa jest właściwa dieta. Niekorzystnie w kontekście nadpotliwości może wpływać także stres oraz nadwaga. Osoby otyłe pocą się obficiej. Jeśli zmiany diety i trybu życia nie rozwiązują problemu, to przyczyna może leżeć w stanie zdrowia. Najczęściej w takim przypadku są to zaburzenia metaboliczne i hormonalne – tłumaczy Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.
– Problem nadpotliwości bardzo często jest obserwowany na skórze głowy. Gdy skóra produkuje nadmierną ilość sebum, wówczas także gruczoły potowe mogą pracować intensywniej. Wtedy pomóc może trycholog, który dobierze odpowiednie preparaty pielęgnacyjne. Nadpotliwość i związana z nią maceracja powoduje zwiększoną przezskórną absorbcję czynników drażniących, uczulających lub infekcyjnych. – dodaje Anna Mackojć.
Dieta wpływa na nadpotliwość
Zmagając się z nadpotliwością, warto również zweryfikować swój jadłospis, gdyż wzmożona potliwość może być również efektem nadużywania kofeiny, niektórych gatunków herbaty, alkoholu oraz palenia papierosów. Wydzielanie potu może być wzmożone po przyjęciu posiłków z ostrymi i rozgrzewającymi przyprawami jak: imbir, kurkuma, chili czy pieprz.
Powodem nadmiernej potliwości mogą być również problemy ogólnoustrojowe, związane z chorobami endokrynologicznymi np. nadczynnością tarczycy, jak również nadciśnieniem tętniczym, cukrzyca. Może to być również oznaka andropauzy u mężczyzn i menopauzy u kobiet. Powodem nadmiernego wydzielaniu potu może być także otyłość, jak również stresujące sytuacje, które potęgują wyższy poziom adrenaliny i podniesienie temperatury ciała.
W przeciwieństwie do nadmiernej potliwości dłoni, stóp czy pach, które można leczyć różnymi metodami zarówno operacyjnymi, jak i nieoperacyjnymi, terapia nadpotliwości skóry głowy jest trudniejsza. Aby podjąć walkę w tej sferze, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty, który przeprowadzi wywiad i proces diagnostyczny.
Czytaj też:
Żel lniany na włosy – jak zrobić i jak działa siemię lniane na włosy?Czytaj też:
Jak nawilżyć skórę głowy?