O stopy powinniśmy dbać nie tylko wiosną i latem, gdy nosimy odkryte buty, sandały i klapki. Jesienią i zimą nasze stopy również wymagają szczególnej troski, ponieważ skóra szybko staje się sucha i popękana.
W drogeriach nie brakuje kremów i soli do kąpieli na suche i popękane pięty. Miłośnicy gładkich stóp mogą sięgnąć nawet po specjalne skarpetki złuszczające, nasiąknięte silną substancją, usuwającą martwy naskórek. Zanim jednak zaopatrzymy się w takie specyfiki, warto skorzystać z domowych metod na suche i popękane pięty. Możliwości skutecznej pielęgnacji jest wiele, a jeśli zadbamy o odpowiednią oprawę, możemy sobie w domowym zaciszu zafundować rytuał niczym z najdroższego SPA.
Podstawowe zasady dbania o stopy
-
Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zdawać by się mogło, że picie wody ma niewielki wypływ na wygląd naszych stóp, jednak to nieprawda. Każdego dnia przez skórę tracimy bardzo dużo wody. Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także stan skóry. Utrzymywanie organizmu w stanie nawodnienia ma więc duży wpływ na zapobieganie lub łagodzenie suchej, popękanej skóry.
-
Regularnie nawilżaj. Niezależnie od tego, czy chcemy zapobiec pękniętym piętom, czy je leczyć, rozwiązanie jest takie samo: skóra musi być nawilżona. Nakładanie minimum raz dziennie kremu nawilżającego na skórę stóp to absolutna podstawa.
-
Namaczaj stopy. Namocz nogi i pozbądź się martwej skóry, ale dopiero po wyleczeniu pęknięć. Można dodać mleko i miód, aby zmiękczyć modzele przed złuszczaniem. Przy stosowaniu pumeksu należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ w jego szczelinach mogą gromadzić się resztki martwej skóry tworząc pożywkę dla bakterii. Jeśli na skórze są drobne ranki czy pęknięcia, o zakażenie bardzo łatwo.
-
Poszukaj profesjonalnej pomocy. Jeśli właściwe, częste stosowanie wysokiej jakości produktów dostępnych bez recepty nie zapobiega pęknięciom, należy skonsultować się z lekarzem. Winna może być np. grzybica stóp. W przypadku poważnych zrogowaceń konieczne może być wdrożenie preparatów silnie zmiękczających jak mleczan amonu lub krem mocznikowy. Mocznik pomaga w chemicznym złuszczaniu martwej skóry, pozostawiając stopy miękkie i gładkie. Jest nie tylko świetny dla stóp, ale może również służyć do wygładzania szorstkich łokci i kolan. Lepiej jednak stosować go pod okiem lekarza.
Najlepsze domowe sposoby na suche i popękane pięty
-
Wymieszaj jednego dojrzałego i rozgniecionego banana i pół awokado. Zastosuj tę gęstą, kremową pastę na piętach i stopach. Trzymaj przez 15 do 20 minut, a następnie zmyj letnią wodą.
-
Mocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem szklanki octu jabłkowego przez około 15 minut, a następnie szoruj, aby usunąć martwą skórę.
-
Weź trochę wosku parafinowego i wymieszaj go z olejem musztardowym lub olejem kokosowym. Mieszaninę należy podgrzać w garnuszku aż wosk się rozpuści. Nałóż na skórę, gdy osiągnie temperaturę pokojową.
-
Nałóż odrobinę oliwy z oliwek za pomocą wacika i delikatnie masuj stopy okrężnymi ruchami przez 10-15 minut. Załóż parę grubych bawełnianych skarpet i dopiero po godzinie zmyj oliwę.
Czytaj też:
Kolagen – dlaczego jest tak istotny dla zachowania zdrowia i urody?
Źródło: Prevention/Style Craze