-
Pakiet onkologiczny. Chorzy na raka czekają na leczenie nawet pięć razy dłużej niż wcześniej
Po wejściu w życie pakietu onkologicznego niektórzy chorzy na raka czekają na leczenie nawet pięć razy dłużej niż wcześniej. Wzrosła też liczba pacjentów leczonych niezgodnie ze standardami.
Doniesienia naukoweKarolina Kowalska
-
2,5 mln Polaków ma chore nerki. Większość nawet o tym nie wie
Prawie 2,5 mln Polaków zmaga się z chorobami nerek, ale większość nie zdaje sobie z tego sprawy. Tymczasem niezdiagnozowana i nieleczona dolegliwość może prowadzić do przedwczesnej śmierci. Zapotrzebowanie na ośrodki nefrologiczne i...
Profilaktyka i leczenieDoniesienia naukowe -
Biegacze amatorzy często nie są dostatecznie nawodnieni
Jak istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, powinien wiedzieć każdy biegacz. Dlatego musi on pamiętać o podstawowych zasadach, dzięki którym nie tylko ukończy bieg, ale i uzyska upragnione efekty. W przeciwnym razie organizm nie...
Profilaktyka i leczenieDoniesienia naukowe -
Kardiologia XXI wieku. Bioresorbowalne stenty naczyniowe
Użycie stentu było krokiem milowym w kardiologii. Dziś medycyna robi kolejny krok. To bioresorbowalne stenty naczyniowe. Mówi się o nich – tabletki donaczyniowe.
Katarzyna Świerczyńska
Wideo -
Chora onkologia
Po wejściu w życie pakietu onkologicznego niektórzy chorzy na raka czekają na leczenie nawet pięć razy dłużej niż wcześniej. Wzrosła też liczba pacjentów leczonych niezgodnie ze standardami.
Karolina Kowalska
-
Sprawy najistotniejsze
Co jest w życiu najważniejsze? Zdrowie i relacje, które są nie do zastąpienia!
-
Dbamy o twoje zdrowie każdego dnia
Innowacyjne suplementy diety wspomagające funkcjonowanie organizmu, a także nowoczesne produkty lecznicze i kosmetyczne – to źródło sukcesu rynkowego spółki LEK-AM.
-
Światowy Dzień Walki z Polio. Najmniej zakażonych dzieci w historii
Nigdy wcześniej w historii tak mało dzieci, w tak niewielu krajach zakaziło się wirusem polio. Ale nie spoczniemy, dopóki ta liczba nie wyniesie zero - przypominał UNICEF w przeddzień Światowego Dnia Walki z Polio.
-
Metody na kaca. "Cudowna kroplówka" podawana przez chirurga
Coraz więcej lekarzy zarabia na majętnych pijakach, którzy za wszelką cenę chcą uniknąć kaca. Obiecują, że "cudowna kroplówka" postawi ich na nogi w kilka godzin.
-
Długie kolejki i brak dostępu do leków - główne problemy służby zdrowia
Coraz większe kolejki do specjalistów oraz brak innowacyjnych leków i technologii to największe problemy polskiej ochrony zdrowia. Dodatkowe środki finansowe to za mało, by naprawić sytuację. Niezbędna jest ich prawidłowa dystrybucja,...
Doniesienia naukowe -
Pieniądze na zdrowie
Polskie lecznictwo jest w stanie wchłonąć każde fundusze. Cała sztuka, by właściwie je zagospodarować - mówili uczestnicy debaty „Głosuj na zdrowie”.
Karolina Kowalska
-
Skutki otyłości u dzieci
Otyłość to epidemia XXI w., która dosięgła również dzieci. Ze statystyk WHO wynika, że co piąte dziecko w Europie ma nadmierną masę ciała, a jedna trzecia z nich jest otyła.
-
Lekarstwo na talerzu
Dietetycy i lekarze są zgodni, że w przypadku niektórych chorób prawidłowa dieta nie tylko może zahamować ich postęp i być ważnym wsparciem terapii, ale wręcz doprowadzić do wyleczenia.
-
Naukowcy przeszczepią komórki dzieci z aborcji
Szwedzcy i brytyjscy lekarze mają w planach przeprowadzenie pionierskiej operacji polegającej na przeszczepieniu nienarodzonym dzieciom komórek macierzystych. Jak podaje BBC, stanowi to szansę na przezwyciężenie rzadkiej choroby kości.
-
Nowa jakość w leczeniu niepłodności – FertiMedica Centrum Płodności
W Polsce rodzi się co raz mniej dzieci. Jedną z przyczyn tego niepokojącego zjawiska jest niepłodność. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że choroba ta stanowi obecnie jedno z najpoważniejszych wyzwań cywilizacyjnych....
SeksDoniesienia naukowe -
Suplementy, kasa, ściema
Narzekamy, że nie stać nas na leki, że są drogie. A lekką ręką wydajemy co roku miliardowe kwoty na iluzję, tj. suplementy diety. Jesteśmy pod tym względem mistrzami Europy. „Wprost” radzi, jak nie dać się nabić w butelkę i...
Agnieszka Fedorczyk
-
Etyka znika z aptek
Winą za wielką sprzedaż suplementów należy obarczyć sieci aptek. Kierują się komercją, jakość nie ma znaczenia – uważa mgr farmacji Marcin Wiśniewski, właściciel dwóch aptek, inicjator Ruchu Aptekarzy Polskich.
Agnieszka Fedorczyk
-
Kardiologia XXI wieku
Użycie stentu było krokiem milowym w kardiologii. Dziś medycyna robi kolejny krok. To bioresorbowalne stenty naczyniowe. Mówi się o nich – tabletki donaczyniowe.
Katarzyna Świerczyńska
-
Bioimplanty mogą pomóc w odbudowie ludzkich kości
Już wkrótce do regeneracji tkanki kostnej i chrzęstnej u człowieka może być stosowany bioimplant. Dzięki wynalazkowi pacjent odzyska funkcjonalną i naturalną tkankę. Wdrożenie produktu do przemysłu to czasochłonne i wymagające wsparcia...
-
Znamy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny
Tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali William Cambell, Satoshi Omura i Youyou Tu. Naukowcy zostali nagrodzeni za walkę z chorobami pasożytniczymi.
-
Przewlekłe zapalenie zatok? Leczenie coraz mniej inwazyjne
Na przewlekłe zapalenie zatok cierpi ok. 15 proc. Polaków, a przyczyną 70 proc. bólów głowy, na które się uskarżamy, są chore zatoki. Stany zapalne nasilają się szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Od niedawna nowoczesna laryngologia...
Doniesienia naukowe