Pękające pięty a dokładnie powstałe szczeliny w piętach w zrogowaciałej części naskórka. Niestety dzieje się też tak, że szczeliny sięgają głębiej, aż do skóry właściwej, wtedy przy każdym kroku odczuwamy ból i może wystąpić ropienie. Pękające pięty są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, gdyż stają się łatwym celem bakterii i wirusów, które wnikają do naszego organizmu. Na szczęście opisywane dolegliwości można wyleczyć w prosty sposób, używając do tego kilku domowych sposobów.
Domowe sposoby w walce z pękającymi piętami
Jest wiele domowych sposobów, dzięki którym nadamy naszym piętom zdrowy i estetyczny wygląd. Możemy skorzystać z dostępnych kremów i maseczek, ale także zrobić je same z dostępnych składników. Sposobem naszych babć na piękne stopy był niezawodne moczenie ich i ścieranie zrogowaciałego naskórka pumeksem. Na koniec wystarczyło posmarować stopy kremem nawilżającym, dzięki któremu skóra była odżywiona i miękka. Jednak to nie wszystko, co samodzielnie można zrobić w domu, aby zadbać o nasze pięty.
Czytaj też:
Szczotkowanie całego ciała – zalety, o których nie masz pojęcia
Masz popękane pięty? Użyj miodu!
Miód stanowi jeden z naturalnych środków nawilżających. Dodatkowo zawiera związki przeciwbakteryjne, które leczą powstałe infekcje. Jak stosować miód na popękane pięty? Wystarczy do miski z ciepłą wodą dodać 350 gramów miodu i dobrze wymieszać. Następnie wystarczy moczyć nogi w tym roztworze przez 20 minut, w tym czasie miód ukoi suchą i popękaną skórę oraz wprowadzi do niej odpowiednia ilość wilgoci.
Mieszanka z masła shea i soku z cytryny
Masło shea posiada wiele praktycznych zastosowań, które szeroko mogą być wykorzystywane w kosmetyce. Aby masło shea zadbało o nasze pięty, musimy najpierw namoczyć nogi w ciepłej wodzie, kolejne delikatnie je wyszorować. Kolejno osuszyć i wytrzeć stopy, aby następnie nasmarować je mieszanką masła shea ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Potem wystarczy założyć czyste skarpetki i pozostawić mieszankę na nogach przez całą noc.
Czytaj też:
Czynniki, które przyspieszają starzenie się skóry na dłoniach
Co na popękane pięty? Olej kokosowy!
W walce o piękne i gładkie stopy olej kokosowy jest nie do przecenienia. Dostarcza on naszej skórze potrzebną jej wilgoć, która wygładza i uzdrawia nasze pięty. Podczas wieczornej kąpieli wyszoruj nogi pumeksem tak, aby usunąć z niego martwy naskórek. Dokładnie wysusz stopy i wsmaruj w nie odrobinę oleju kokosowego, następnie załóż czyste skarpetki i zostaw je na nogach przez całą noc.
Na popękane pięty wypróbuj parafinę
Należy pamiętać, że parafina jest niezwykle skuteczna w leczeniu naszych popękanych pięt. Przystępując do zabiegu, równomiernie podgrzej mieszankę parafiny i dodaj do niej olej kokosowy, poczekaj aż się rozpuści. Gdy substancja ostygnie, rozprowadź ją na pięty i następnie zostaw ją na skórze przez całą noc. Zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie, aż do wyleczenia pięt.
Czytaj też:
Cellulit to defekt kosmetyczny czy oznaka poważniejszej choroby?
Ocet jabłkowy przydaje się nie tylko w kuchni
Ocet jabłkowy można dołączyć do tych wyjątkowych i zarazem naturalnych substancji, które można, wykorzystać jako kosmetyk. Ocet doskonale zmiękcza stopy i ułatwia usunięcie stwardniałego naskórka. Dodaj do ciepłej wody 250 mililitrów octu jabłkowego i mocz nogi 20 minut. Podczas moczenia kwas, zdecydowanie zmiękczy stwardniały naskórek, który może delikatnie usunąć za pomocą pumeksu. Następnie po osuszeniu nawilżaj nogi kremem albo olejem kokosowym.
Mieszanka wybuchowa: banany i kokosy
Niewielu z nas pamięta, że banany zawierają enzymy, które mają swój udział w prawidłowym wzroście nowych komórek skóry. W połączeniu z olejem kokosowym, który jest doskonałym nawilżaczem, stanowią doskonała mieszankę na nasze zbolałe pięty. Wystarczy zmieszać jednego banana z dwiema łyżkami oleju kokosowego, a następnie wsmarować ją w suchą skórę i pozostawić na około dwadzieścia minut, a kolejno zmyć ciepłą wodą. Będziemy zaskoczeni z rezultatów, nasze pięty będą nawilżone a skórą odbudowana.
Czytaj też:
Czym jest grzybica paznokci? Domowe sposoby na grzybicę paznokci