„Kraje z największym odsetkiem osób, raportujących wysoki udział wydatków na leki w budżecie domowym to Polska (40 proc.), następnie Cypr (34 proc.), Bułgaria (33 proc.), Łotwa (30 proc.). Na drugiej szali deklaracji są respondenci krajów takich, jak Francja (90 proc.), Dania (84 proc.) i Szwecja (78 proc.), którzy twierdzą, że kupno leków nie stanowi obciążeń dla ich budżetów domowych” – czytamy w komunikacie.
Badanie Eurostatu obciążeń wydatków na opiekę medyczną ogółem wykazało, że Cypryjczycy są nacją najbardziej obciążoną wysokimi kosztami w tym zakresie – 39 proc., następnie Bułgarzy – 32 proc., Włosi – 29 proc. i Łotwa. Największy odsetek osób deklarujących, że opłaty za opiekę medyczną nie powodują obciążeń finansowych dla budżetów domowych pochodził z Danii, Słowenii i Szwecji – po 86 proc., a także z Estonii – 85 proc. i Francji – 84 proc.
– W 2017 roku, ponad połowa mieszkańców UE (55 proc.) uznała, że opłaty opiekę medyczną nie stanowią znaczącego obciążenia. Z drugiej strony, 34 proc. respondentów uznało, że stanowią obciążenie, zaś 11 proc. – jako wysoki stopień obciążeń budżetów domowych – podano także.
Czytaj też:
7 zaskakujących czynników ryzyka rozwoju chorób serca, o których mało kto wie