Przedwczesne klimakterium nie jest wyjątkowo rzadkim zjawiskiem. Coraz więcej kobiet zaczyna obserwować jego objawy już przed 40. rokiem życia; rośnie także liczba kobiet, u których zdiagnozowano menopauzę przed 30., a nawet 20. rokiem życia. Moment wystąpienia pierwszych objawów menopauzy to kwestia indywidualna; różny jest także „zestaw” objawów wczesnego klimakterium oraz ich nasilenie, ale zasadniczo nie różnią się one od objawów typowej menopauzy.
Przedwczesna menopauza
To w jakim wieku kobieta wkracza w okres menopauzy warunkuje wiele czynników, m.in. geny, tryb życia, warunki środowiskowe, stosowanie używek, przebyte choroby i zabiegi chirurgiczne, przeprowadzane w obrębie dróg rodnych.
Wedle statystyk 1 na 100 kobiet przed ukończeniem 40. roku życia zaczyna u siebie zauważać objawy menopauzy. Zdarzają się także przypadki menopauzy przed 30. rokiem życia oraz znacznie wcześniej. W Polsce średni wiek wkraczania w okres menopauzy to około 51 lat. Na czym polega przedwczesne przekwitanie?
Czytaj też:
To trzeba wiedzieć o cytologii
Menopauza po 30. roku życia
W czasie kolejnych faz menopauzy stopniowo zmniejsza się wytwarzanie hormonów niezbędnych m.in. do zajścia w ciążę. Pierwsza faza menopauzy, czyli perimenopauza, obserwowana jest u niektórych kobiet już po 35. roku życia i może ona trwać ponad 10 lat. Zmniejsza się wówczas wydzielanie hormonów rozrodczych i pojawiają się częstsze cykle bezowulacyjne, które powodują problemy z zajściem w ciążę, ale nadal pozostaje zachowana zdolność rozrodcza i występują krwawienia menstruacyjne.
Wczesne przekwitanie występuje wówczas, gdy perimenopauza pojawia się przedwcześnie i tym samym skraca się nawet o kilkanaście lat okres płodności. Oznacza to, że kobieta przestaje miesiączkować wcześniej, niż przewidują statystyki.
Przedwczesna menopauza – leczenie
Objawy wczesnej menopauzy można zatrzymać za pomocą specjalistycznego leczenia i tym samym zwiększyć szanse na posiadanie potomstwa. Duże dawki hormonów powodują przywrócenie normalnych cykli menstruacyjnych oraz zwiększają zdolności rozrodcze. Jest to dobra wiadomość, bo coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. To, że u kobiety menopauza została przyśpieszona, można rozpoznać na podstawie wykonanych badań laboratoryjnych.
Czytaj też:
Ginekologia nowoczesna – fanaberia czy zdrowie?
Objawy wczesnej menopauzy
Za objawy wczesnej menopauzy uważa się m.in.:
-
nagłe wydłużenie lub skrócenie cykli miesiączkowych, które nie ma podłoża chorobowego,
-
miesiączki, które trwają krócej lub dłużej niż zazwyczaj, są skąpe lub bardzo obfite,
-
częste cykle bezowulacyjne,
-
suchość pochwy spowodowaną zmniejszonym wydzielaniem estrogenów,
-
obniżone libido,
-
kołatania serca,
-
nadmierną potliwość,
-
kłopoty z zasypianiem, wczesne wybudzanie, bezsenność,
-
uderzenia gorąca,
-
zmienne nastroje.
Tak naprawdę u każdej kobiety wczesna menopauza może objawiać się w nieco inny sposób, ale objawy te są bardzo podobne do objawów typowej menopauzy. Objawami, które należy skonsultować z lekarzem, są przede wszystkim zaburzenia cyklu menstruacyjnego, skąpe lub obfite miesiączki, a także kilkumiesięczne przerwy pomiędzy miesiączkami i ustanie krwawienia menstruacyjnego, które nie jest spowodowany ciążą. Wszystkie te objawy mogą także wskazywać na rozwijające się schorzenia w obrębie dróg rodnych, dlatego wymagają one szybkie konsultacji ginekologicznej.
Warto wiedzieć, że ryzyko wystąpienia wczesnej menopauzy zwiększa palenie tytoniu, zamieszkiwanie w terenie wysokogórskim, pochodzenie z ciąż mnogich, późne wystąpienie pierwszej miesiączki, a także niektóre choroby autoimmunologiczne np. choroba Hashimoto. Co ciekawe, powszechna na świecie nadwaga nie przyśpiesza menopauzy, choć jest czynnikiem rozwoju wielu chorób. U kobiet, które mają nadwagę i otyłość, bardzo często obserwują się opóźnioną menopauzę.
Czytaj też:
Z ginekologiem o odżywianiu? Dr Oleszczuk o niedobórach, które zwiększają ryzyko raka