W debacie medycznej pojawia się nowy punkt widzenia na temat korzyści zdrowotnych i zagrożeń związanych z codziennym stosowaniem aspiryny. Ma to związek z potencjalnym zmniejszeniem ryzyka raka jelita grubego. W nowym badaniu podsumowano minione ustalenia dotyczące związku między regularnym stosowaniu aspiryny i zmniejszeniem ryzyka zachorowania na raka jelita grubego i innych nowotworów przewodu pokarmowego.
Nowe wnioski z badań
W nowej pracy dokonano przeglądu 113 badań, w tym raka jelita grubego, raka żołądka, raka trzustki oraz raka głowy, szyi, przełyku, wątroby, pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. Naukowcy z Włoch stwierdzili, że dawka aspiryny od 75 do 100 miligramów dziennie zmniejsza ryzyko raka jelita grubego o 10 procent. Dawka 325 mg na dzień zmniejszyła ryzyko o 35 procent. Oznacza to, że korzyści wynikające z aspiryny wzrastały wraz z wyższą dawką. W badaniu zauważono również, że korzyści wzrosły, im dłużej ludzie przyjmowali aspirynę. Odkrycia te potwierdzają związek między regularnym stosowaniem aspirynya zmniejszonym ryzykiem tych nowotworów.
Ryzyko przyjmowania aspiryny?
Badanie zrodziło jednak również pytania. W ostatnich latach pojawiło się coraz więcej ostrzeżeń, że potencjalne zmniejszenie ryzyka chorób serca związane z regularnym przyjmowaniem aspiryny może nie być warte potencjalnego zwiększonego ryzyka krwawienia. Badanie stwierdza zasadniczo, że choć aspiryna nie zapewniają zmniejszenie ryzyka choroby serca w każdym przypadku, coraz więcej ludzi doznaje powikłań krwotocznych, w tym w przewodzie pokarmowym. Eksperci uważają, że każdy przypadek trzeba analizować osobno w decyzji o codziennym przyjmowaniu aspiryny. Wytyczne American Heart Association i American College of Cardiology mówią, że dorośli w wieku powyżej 70 lat, którzy nie mieli zawału serca, a także osoby o wyższym ryzyku krwawienia nie powinny przyjmować aspiryny.
Czytaj też:
Aspiryna: właściwości, zastosowanie, skutki uboczne