Tajemnica znajduje się w wewnętrznej powierzchni prawej i lewej strony mięśni komory w sercu. To miejsce tzw. beleczek carneae (trabeculae carneae). Stulecia badań dostarczyły wielu informacji na temat tego, co mogą zrobić przynajmniej niektóre z tych pasm mięśniowych. Chociaż te dziwne fałdy niewątpliwie przyciągały uwagę od czasów starożytnych, najstarsze zachowane ich obrazy, jakie posiadamy, znajdują się wśród notatek XVI-wiecznego polityka Leonarda Da Vinci.
Beleczki w sercu i ich funkcja
Aby dotrzeć do sedna tej anatomicznej ciekawostki, międzynarodowy zespół naukowców porównał skany rezonansu magnetycznego serca z około 25 000 zapisów pacjentów w trzech różnych baz danych. Obrazy te połączono następnie z danymi genetycznymi w tak zwanym badaniu asocjacyjnym całego genomu, aby zrozumieć, jak subtelne zmiany we fraktalnym wzorze beleczek kostnych są powiązane z genami danej osoby, wydolnością serca i ryzykiem chorób serca.
Jaką funkcję przypisywano beleczkom? Na przykład od dawna uważano, że pomagają zapobiegać nadmiernemu napompowaniu serca. Aby określić ich rzeczywistą funkcję, zespół przeprowadził symulację przepływu krwi przez serca wyłożone różnymi fraktalnymi wzorami beleczek. Łącząc swoje obserwacje z danymi medycznymi i genetycznymi z brytyjskiego Biobanku, byli przekonani, że tekstura znajduje się przy przepływie krwi, aby ułatwić jej przesuwanie się, podobnie jak wgłębienia na powierzchni piłki golfowej wpływają na przepływ powietrza.
„Nasza praca znacznie pogłębiła naszą wiedzę na temat znaczenia beleczek mięśnia sercowego – mówi główna autorka badania, biolog Hannah Meyer z Cold Spring Harbor Laboratory – Dopiero połączenie genetyki, badań klinicznych i bioinżynierii doprowadziło nas do odkrycia nieoczekiwanej roli beleczek mięśnia sercowego w funkcjonowaniu dorosłego serca”. Artykuł opublikowano w czasopiśmie Nature.
Czytaj też:
Kardiolog zdradza przepis na długowieczność w dobie COVID-19: 400 kcal mniej, ruch na receptę