Infekcje pęcherza moczowego, szczególnie te nawracające, choć są bardzo popularne, potrafią spędzić sen z powiek. To nieustanne parcie na pęcherz, ból, pieczenie i ogólny dyskomfort podczas oddawania moczu, mogą dać się we znaki. Kobiety doskonale wiedzą, o czym mowa, ponieważ znacznie częściej zmagają się z infekcjami pęcherza. Winna jest głównie anatomia (cewka moczowa jest krótsza niż u mężczyzn, co oznacza, że bakterie mogą łatwiej dostać się do pęcherza), jednak ogromne znacznie mają codzienne nawyki. I nie chodzi wyłącznie o zachowanie higieny, częste mycie się, zmiana podpasek, właściwe podcieranie się i korzystanie z toalety zaraz po seksie. Naukowcy wykazali, że zwiększenie spożycia wody zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji moczowej.
Infekcje układu moczowego
Zakażenie dróg moczowych może wpływać na dowolną część układu moczowego, w tym na cewkę moczową, pęcherz moczowy, moczowody lub nerki. Infekcja pęcherza moczowego jest najczęstszym rodzajem.
Infekcje pęcherza moczowego, gdy są wcześnie wykrywane, zwykle nie powodują poważnych powikłań i łatwo można je leczyć preparatem dostępnym bez recepty lub antybiotykami. Nieleczone mogą jednak prowadzić do infekcji nerek.
Infekcje pęcherza moczowego – profilaktyka
Nowe badanie, które zostało przeprowadzone przez dr Yaira Lotana z Simmons Cancer Center na University of Texas Southwestern w Dallas i opublikowane w czasopiśmie JAMA Internal Medicine wykazało, że większe spożycie wody może zapobiec infekcji pęcherza.
Przed badaniem uczestnicy zgłaszali, ile wody piją w ciągu dnia. Było to około 1,5 litra wody. Następnie podzielili uczestników na dwie grupy. Jednej kazano pić dodatkowe 1,5 litra, drugiej nie zalecono żadnych zmian. Badanie trwało 12 miesięcy i dało wiele ciekawych wyników.
Aż 93 procent osób, które piły dodatkową wodę, miało dwa (lub mniej) epizody zakażenia pęcherza moczowego, podczas gdy 88 procent osób z grupy kontrolnej miało trzy lub więcej. Ogółem częstość występowania infekcji pęcherza moczowego u grupy z dodatkowym nawodnieniem była o połowę mniejsza. Ponadto, jeśli wystąpił nawrót infekcji pęcherza u uczestnika, który już go doświadczył zakażenia w trakcie badania, okres między jedną a drugą infekcją był dłuższy. Oznacza to, że prawdopodobieństwo zakażenie przy dużym spożyciu wody jest znacznie mniejsze.
Picie dużej ilości wody może zapobiegać infekcjom pęcherza i innym zakażeniom dróg moczowych, ponieważ pomaga wypłukać bakterie próbujące przedostać się do pęcherza.
To bardzo ważne badania, ponieważ infekcje pęcherza moczowego są niezwykle popularne wśród kobiet. Niektóre z nich regularnie i bardzo często zgłaszają się z tym problemem do lekarza. Zwiększenie spożycia wody może uchronić je przed infekcją lub chociaż zmniejszyć częstotliwość.
Czytaj też:
Młodzi, szczupli, chorzy