Krem ma przede wszystkim działanie ochronne – chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. W zależności od tego, jak wysoki faktor wybierzemy, skóra może być mniej lub bardziej chroniona. Osoby, którym zależy na szybkiej opaleniźnie często rezygnują z kremu przeciwsłonecznego lub wybierają ten z najniższym filtrem na duże słońce. To duży błąd, ponieważ mogą nabawić się bolesnych i nieestetycznych poparzeń skóry. Co gorsza, brak ochrony przed promieniami UV, a nawet jednorazowe poparzenie słoneczne zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry w przyszłości.
Czy to oznacza, że osoby, które zawsze nakładają krem przeciwsłoneczny przed opalaniem są bezpieczne? To zależy, czy wybierają dobre kremy i czy odpowiednio je nakładają.
Krem przeciwsłoneczny – rodzaje
Kremy przeciwsłoneczne zawierają filtry, czyli związki chroniące skórę przed działaniem szkodliwych promieni. Wyróżniamy filtry:
-
chemiczne – sztuczne,
-
mineralne – naturalne.
Pierwsze pochłaniają energię słoneczną, a drugie odbijają promienie słoneczne. Warto sięgać po kremy, które zawierają oba rodzaje filtrów. SPF chroni jednak głównie przed promieniami UVB, dlatego warto na opakowaniu szukać oznaczeń, mówiących o tym, czy dany krem chroni także przed promieniami UVA.
Oznaczenie SPF określa, ile czasu możemy spędzić na słońcu, zanim pojawi się rumień. Zwykle czas ten wynosi około 15-20 minut. Zastosowanie kremu z filtrem SPF30 powoduje, że teoretycznie rumień powinien pojawić się dopiero po max. 10 godzinach (30x20 min.).
To, jak wysoki filtr powinniśmy stosować, zależy od:
-
karnacji (im jaśniejsza, tym wyższy faktor),
-
lokalizacji (wyższy filtr np. w Tunezji lub Egipcie),
-
godziny, w której się opalamy,
-
efektu, który chcemy uzyskać,
-
sposobu, w jaki skóra reaguje na słońce,
-
czasu, jaki już spędziliśmy na słońcu (na początku sezonu, by przygotować skórę, warto nakładać kremy z wyższym filtrem),
- wieku (dzieci, które przebywają na słońcu powinny mieć nakładany krem z wysokim filtrem, np. SPF50).
Krem z filtrem – jak nakładać?
Aby krem przeciwsłoneczny był skuteczny, należy odpowiednio go nakładać. Oto kilka ważnych zasad:
-
Krem z filtrem nakładamy około 20 min. przed wyjściem na słońce, a nie dopiero na plaży.
-
Należy nakładać go obficie i powtarzać czynność co 2 godziny lub za każdym razem po kąpieli w morzu lub basenie.
- Krem należy nakładać na całe ciało – nie wolno zapominać o uszach, skórze za uszami, podeszwami stóp, przestrzeni między palcami. Jednym z najciekawszych miejsc, o którym wszyscy zapominamy jest... skóra głowy. Panie często zapominają, by nałożyć krem np. w miejscu przedziałka. Aby ochronić skórę głowy przed działaniem promieni słonecznych, należy też nosić ochronę na głowę: czapkę lub kapelusz.
Czytaj też:
Słoneczny dekalog. 10 zasad, których nie można pomijać