Chociaż nietrzymanie moczu objawia się w taki sam sposób, to wyróżnia się kilka rodzajów tego schorzenia: wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM), nadreaktywny pęcherz (OAB) i nietrzymanie moczu z powodu przepełnienia pęcherza moczowego. Najczęściej występującą formą tej choroby jest wysiłkowe nietrzymanie moczu lub mieszane nietrzymanie moczu, czyli połączenie wysiłkowego i naglącego nietrzymania moczu.
Co jest powodem wysiłkowego nietrzymania moczu?
Powodemwysiłkowego nietrzymania moczu jest niewydolność zwieraczy cewki moczowej oraz osłabienie mięśni dna miednicy. U kobiet najczęściej u podłoża leżą zmiany hormonalne w czasie ciąży oraz podczas menopauzy. Przyczyną bywa również poród. Schorzenie może też mieć związek z chorobami i operacjami ginekologicznymi. Natomiast u mężczyzn problem nietrzymania moczu może mieć związek z chorobami prostaty (gruczołu krokowego), zdarza się również po operacji usunięcia prostaty. Może pojawić się tylko czasowo np. z powodu choroby wirusowej, której towarzyszy nasilony kaszel lub przy infekcjach dróg moczowych. W obu sytuacjach może dojść do popuszczania moczu.
Nie świadczy to jednak o tym, że osoba choruje na nietrzymanie moczu. Pierwszym badaniem, jakie zleca lekarz, w takim przypadku, jest posiew moczu i wymaz z cewki moczowej, w celu wykluczenia lub potwierdzenia infekcji.
Czy można zapobiegać nietrzymaniu moczu?
Nietrzymaniu moczu można w niektórych przypadkach zapobiec. Przyczyną pojawienia się tego schorzenia na stałe może być niewyleczona infekcja, w wyniku której może rozwinąć się zapalenie cewki moczowej lub pęcherza, po których nietrzymanie moczu może stać się już stałym problemem. Ważne jest więc, aby nie lekceważyć nawet drobnych infekcji i zwracać uwagę na higienę.
Lekarze zalecają również, żeby często opróżniać pęcherz i pić wodę w dzień, żeby przepłukiwać drogi moczowe. Należy też unikać dźwigania ciężkich rzeczy. Zapobiegawczo można wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla, które pozwalają na kontrolowanie oddawania moczu.
Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Z problemem nietrzymania moczu należy udać do urologa lub uroginekologa (w przypadku kobiet), który zaleci odpowiednie leczenie. Specjaliści przestrzegają, żeby nie zwlekać z wizytą, gdyż nietrzymanie moczu z czasem się nasila i schorzenie jest coraz trudniej wyleczyć. Wysiłkowe nietrzymanie moczu leczy się z pomocą fizjoterapii, fizykoterapii, farmakologicznie oraz operacyjnie. Uzależnione jest od stopnia nasilenia schorzenia.
Czytaj też:
Zapalenie pęcherza to częsta przypadłość. Jak sobie z nim radzić?Czytaj też:
Urolog to specjalista nie tylko dla mężczyzn