Nerki to nieduże, parzyste narządy, które nieustannie wykonują ciężką pracę. Nerki kontrolują produkcję hormonów, przekształcają minerały i witaminy w organizmie w użyteczne formy, oczyszczają krew, równoważą PH i produkują mocz. Choroby nerek mogą rozwijać się latami, zanim zostanie postawiona właściwa diagnoza. Dobra wiadomość jest taka, że nasze codzienne nawyki mają ogromny wpływ na funkcjonowanie nerek. Oznacza to, że może skutecznie przeciwdziałać chorobom. Ale też... możemy z łatwością do nich doprowadzić.
Jak zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby nerek w 10 krokach?
-
Zmniejsz spożycie cukru. Sprzyja on nie tylko rozwojowi cukrzycy czy otyłości. Nadmiar cukru w diecie ma też fatalny wpływ na nerki. Szczególnie niebezpieczny jest cukier znajdujący się w napojach energetycznych. Kofeina zawarta w tych napojach może również prowadzić do gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi, co może prowadzić do uszkodzenia nerek.
-
Pij dużo wody. Odwodnienie ma wyjątkowo negatywny wpływ na pracę nerek. Upośledza ją w znacznym stopniu, ponieważ dzięki wodzie może być produkowany mocz, wraz z którym z organizmu wydalane są odpadki i toksyny.
-
Zacznij się ruszać. Regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na pracę wszystkich narządów wewnętrznych. Także na nerki. Podnosi tętno, sprzyja poprawie krążenia i przyspiesza metabolizm. Utrzymanie zdrowej wagi i regularne ćwiczenia okazały się zmniejszać ryzyko rozwoju kamieni nerkowych u kobiet po menopauzie nawet o 31 procent.
-
Ogranicz alkohol. Zbyt dużo alkoholu w codziennej diecie może zniszczyć wątrobę i doprowadzić do raka, ale picie zbyt dużej ilości może również prowadzić do uszkodzenia nerek.
-
Rzuć palenie. Palenie papierosów jest główną przyczyną występowania raka nerek. Nałóg ten ma fatalny wpływ na pracę nerek, stopniowo powodując ich uszkodzenie.
-
Rozważ suplementację. Witaminy i minerały są niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Witamina B6 jest bardzo ważna dla funkcjonowania nerek. Niedobór może prowadzić do kamieni nerkowych, depresji, małej liczby czerwonych krwinek, letargu i innych.
-
Zacznij się wysypiać. W czasie snu całe nasze ciało się regeneruje, nerki także. Niedostateczna ilość snu sprzyja występowaniu wielu różnych chorób, w tym dotyczących nerek.
-
Regularnie opróżniaj pęcherz. Idź do toalety wtedy, gdy czujesz parcie na mocz. Powstrzymywanie się może doprowadzić do podrażnienia ścian pęcherza, rozwoju infekcji dróg moczowych, cofania się moczu, a w konsekwencji do uszkodzenia nerek.
-
Ogranicz sól. Nadmiar soli w diecie ma fatalny wpływ na zdrowie. Powoduje choroby serca, ale też utrudnia pracę nerkom. Przewlekłe nadciśnienie zawsze prowadzi do niewydolności nerek.
-
Ogranicz leki przeciwbólowe. Ich metabolizowaniem zajmuje się nie tylko wątroba, ale także nerki.
W ramach działań prewencyjnych, wykonuj regularnie (np. raz na pół roku) ogólne badanie moczu. Koszt takiego badania (prywatnie, bez skierowania) do około 8-15 zł.
Czytaj też:
Rak trzustki to cichy zabójca. Kto ma największe szanse na zachorowanie?