Kobiety powinny być bardziej świadome związku między spożyciem alkoholu a ryzykiem raka piersi – ostrzegają autorzy nowego badania. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla natomiast, że rak piersi jest najbardziej rozpowszechnionym typem raka u kobiet na całym świecie.
Czynniki ryzyka rozwoju raka piersi
Naukowcy już dawno powiązali raka piersi z kilkoma czynnikami, zwiększającymi ryzyko zachorowania. W jednych zbadań wykazano np. że kobiety, które prowadziły dietę niskotłuszczową rzadziej chorowały na raka piersi. Dziś wiemy też, że ryzyko wzrasta, jeśli w rodzinie występował już ten rodzaj nowotworu (lub też jakikolwiek inny). Udowodniono też, że picie przez kobiety jednego drinka dziennie również drastycznie podnosi ryzyko zachorowania. Inną kwestią jest fakt, że regularne spożywanie alkoholu jest ogólnie niezdrowe i sprzyja wielu, poważnym chorobom.
Naukowcy z Flinders University w Adelaide w Australii postanowili dowiedzieć się, czy kobiety są świadome tego, że picie alkoholu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi. Zaprosili do badań 35 kobiet w wieku 45 do 64 lat, u których nie zdiagnozowano wcześniej nowotworu. Badacze przeprowadzili z nimi szczegółowe rozmowy, aby dowiedzieć się więcej na temat ich wzorców konsumpcji alkoholu, poziomu wykształcenia i świadomości zasad profilaktyki raka piersi. Okazało się, że kobiety w ogóle nie zdawały sobie sprawy z faktu, że alkohol może powodować raka piersi. „To interesujące, że grupa była najbardziej świadoma krótkoterminowych szkód, takich jak wpływ alkoholu na ich wagę, zdrowie psychiczne i relacje, a nie na rozwój raka” – powiedziała dr Emma Miller, jedna z autorek badań.
Dr Miller uważa, że obecne odkrycia powinny stanowić punkt wyjścia dla odpowiednich władz do opracowania lepszych strategii polityki publicznej w zakresie edukowania kobiet o rzeczywistych zagrożeniach związanych z piciem alkoholu i przekonania ich do pozytywnych zmian w stylu życia.
Rak piersi – objawy
Ból piersi nie zawsze musi oznaczać raka. Czasem jest spowodowany tabletkami antykoncepcyjnymi, niegroźnymi torbielami czy niewłaściwie dobranym biustonoszem. Mimo to każdy ból należy skonsultować z lekarzem. Szczególnie, gdy nie ustępuje.
Wczesne objawy raka piersi obejmują:
-
zmiany w kształcie brodawki,
-
ból piersi, który nie ustępuje,
-
guzki,
-
zmiany koloru brodawek,
-
niewyjaśnione zaczerwienienie, obrzęk, podrażnienie skóry, swędzenie lub wysypka na piersi,
-
obrzęk lub guzek wokół obojczyka lub pod pachą,
Późniejsze objawy raka piersi obejmują:
-
znaczne i widoczne zmiany brodawek,
-
powiększenie jednej piersi,
-
wgłębienie powierzchni piersi,
-
wyczuwalne guzy,
-
„skórkę pomarańczową” na skórze,
-
znaczną utratę masy ciała,
-
powiększone węzły chłonne pod pachą,
-
widoczne żyły na piersi.
Każdy niepokojący objaw należy skonsultować z lekarzem, ponieważ wczesne wykrycie i podjęcie leczenia znacznie zwiększa szanse na przeżycie.
Czytaj też:
Co jest nałogiem, a co nim nie jest? Psycholog rozwiewa wszelkie wątpliwości