Nowotwory układu pokarmowego lub układu pokarmowego są głównym problemem zdrowia publicznego na świecie. Obejmują one nowotwory: przełyku, żołądka, jelita cienkiego, okrężnicy, odbytnicy, odbytu, wątroby, dróg żółciowych i trzustki. Nowe badania sugerują, że utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej może mieć wpływ na zdrowie naszej wątroby.
Badacze korzystali z danych zebranych w ramach projektu Biobank w Wielkiej Brytanii. Zestaw danych zawierał informacje o ponad 490 000 dorosłych z Anglii, Szkocji i Walii, którzy mieli 40–69 lat, gdy zapisali się do projektu w latach 2006–2010. Zespół nie uwzględnił osób, które zgłosiły niewystarczające szczegóły dotyczące zdrowia jamy ustnej lub które miały zdiagnozowanego raka, gdy dołączyły do projektu.
Stan jamy ustnej a ryzyko nowotworu
W sumie analiza objęła dane dotyczące 469,628 osób, z których u 4 069 rozwinął się rak w obrębie żołądka lub jelit w ciągu średnio 6 lat obserwacji. Spośród osób, u których rozwinął się nowotwór przewodu pokarmowego, 13 proc. zgłosiło na początku okresu badania zły stan jamy ustnej.
Na podstawie innych informacji przekazanych przez uczestników naukowcy odkryli, że osoby, które zgłosiły zły stan zdrowia jamy ustnej, częściej mają otyłość i są kobietami, w młodszym wieku i „żyją w ubogich obszarach społeczno-ekonomicznych”. Rzadziej byli też niepalącymi i jedli więcej niż dwie porcje owoców i warzyw dziennie.
Badacze określili zły stan zdrowia jamy ustnej jako „bolesne dziąsła, krwawiące dziąsła i / lub luźne zęby”. Śledzili częstość występowania raka przewodu pokarmowego za pomocą rejestrów nowotworów.
Gdy naukowcy badali nowotwory konkretnych narządów, odkryli powiązania między złym zdrowiem jamy ustnej a rakiem wątroby i dróg żółciowych, które występują w wątrobie, woreczku żółciowym lub drogach żółciowych. Analiza wykazała, że zły stan zdrowia jamy ustnej wiązał się z 75-procentowym wyższym ryzykiem rozwoju raka wątrobowokomórkowego.
Czytaj też:
Chrapiesz? Możesz szybciej się zestarzeć