Naukowcy badali komórki tłuszczowe u 54 mężczyzn i kobiet w ciągu średnio 13 lat. W tym czasie wszyscy badani, bez względu na to, czy przybrali, czy stracili na wadze, wykazali pogorszenie przemian, to znaczy zmieniła się szybkość, z jaką lipidy (lub tłuszcze) w komórkach tłuszczowych są usuwane, a następnie odkładane i przechowywane. Ci, którzy nie spożywali mniejszej liczby kalorii, przybrali na wadze średnio o 20 procent, zgodnie z badaniem przeprowadzonym we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji i Uniwersytetu w Lyonie we Francji. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Nature Medicine”.
Czytaj też:
Jak akumuluje się tkanka tłuszczowa? Zaskakujące odkrycia naukowców
Przemiany a operacja bariatryczna
Naukowcy zbadali również przemiany lipidów u 41 kobiet, które przeszły operację bariatryczną, oraz to, w jaki sposób wskaźnik przemian lipidów wpłynął na ich zdolność do utrzymywania masy ciała na odpowiednim poziomie od czterech do siedmiu lat po zabiegu. Wynik pokazał, że tylko tym, którzy mieli niski wskaźnik przed operacją udało się zwiększyć poziom przemian lipidów i utrzymać obniżoną masę ciała. Naukowcy uważają, że te osoby mogły mieć więcej miejsca na poprawę przemian lipidowych niż ci, których poziom przemian przed operacją był wysoki.
„Wyniki wskazują po raz pierwszy, że procesy w naszej tkance tłuszczowej regulują zmiany masy ciała podczas starzenia się w sposób niezależny od innych czynników” – powiedział Peter Arner, profesor na Wydziale Lekarskim w Huddinge w Karolinska Institutet i jeden z głównych autorów badania. – „Może to otworzyć drzwi do nowych sposobów leczenia otyłości”.
Czytaj też:
18 ekstra produktów, które pomogą ci schudnąć i są korzystne dla jelit
Wysiłek fizyczny jest bardzo istotny
Wcześniejsze badania wykazały, że jednym ze sposobów przyspieszenia przemian lipidów w tkance tłuszczowej jest zwiększenie wysiłku. Te nowe badania potwierdzają tę tezę i ponownie wskazują, że długoterminowe zachowanie dobrego wyniku operacji odchudzającej dałoby lepsze rezultaty w połączeniu ze zwiększonym poziomem aktywności fizycznej.
„Otyłość i choroby związane z otyłością stały się problemem globalnym” – powiedziała Kirsty Spalding, starszy badacz na Wydziale Biologii Komórkowej i Molekularnej w Karolinska Institutet oraz jeden z głównych autorów badania. Jej zdaniem nigdy wcześniej zrozumienie dynamiki przemian lipidów i tego, co reguluje poziom tkanki tłuszczowej u ludzi nie było tak istotne.
Sprawdź, z jakich napojów powinieneś zrezygnować:
Jogurt pitny
Probiotyki świetnie sprawdzają się do utrzymania dobrego zdrowia jelit, ale nie wtedy, gdy są wypełnione dużą ilością substancji słodzących. Niektóre 400-mililitrowe opakowania mogą dostarczać nawet 360 kalorii i 45 g cukru!
Tonik
Jeśli zamówisz w barze gin z tonikiem myśląc, że przezroczysty drink jest lepszy dla twojego brzucha niż różnobarwne napoje gazowane, zastanów się jeszcze raz. Zaledwie 375 ml toniku może dostarczyć nawet 124 kalorie i 32 g cukru.
Herbatka przeczyszczająca
Środki przeczyszczające sprawiają, że pędem zmierzasz do toalety, gdzie szybko pozbywasz się wszelkich składników odżywczych, witamin i minerałów, które być może wciąż znajdują się w jelitach i czekają na wchłonięcie do organizmu. Długotrwałe stosowanie środków przeczyszczających może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, a nawet chorób. Istnieją lepsze i bezpieczniejsze sposoby na odchudzanie, a zażywanie środków przeczyszczających zdecydowanie nie jest jednym z nich.
Herbaty butelkowane
Herbata w najczystszej postaci jest jednym z najlepszych sprzymierzeńców odchudzania, jakie można znaleźć. Zawiera przeciwutleniacze, które usprawniają metabolizm, blokują powstawanie nowych komórek tłuszczowych, odpierają choroby i zmniejszają ryzyko udaru mózgu. Ale nie wszystkie herbaty są sobie równe, zwłaszcza te sprzedawane w butelkach. Jedno badanie wykazało, że musisz wypić 20 butelek kupionej w sklepie herbaty, aby otrzymać taką samą ilość przeciwutleniaczy, jaka jest obecna w jednym kubku tradycyjnej herbaty parzonej w domu. Ponadto większość herbat w butelkach ma brązowy odcień dzięki zabarwieniu ich karmelem (zamiast prawdziwej herbaty) i jest wypełniona większą ilością cukru niż niektóre ciasteczka.
Kawa w dużych ilościach
Podczas gdy filiżanka kawy lub dwie mogą dobrze wpłynąć na twój organizm, zastanów się dwa razy przed zamianą ich na kawę w dużych kubkach. Powód: może to spowodować kruchość kości. Osoba dorosła może bezpiecznie spożywać do 400 miligramów kofeiny dziennie (co jest tożsame z czterema filiżankami kawy), ale picie większych ilości może powodować wydalanie wapnia, co z czasem może prowadzić do osteoporozy. Unikanie nadmiaru kofeiny pomaga również zapobiegać niekomfortowym objawom odstawienia, takim jak bezsenność, bóle głowy i drażliwość.
Napoje dietetyczne
Co wspólnego mają wszystkie sztuczne barwniki i zamienniki cukru? Znajdują się w twoich ulubionych dietetycznych napojach gazowanych. Prawie wszystkie popularne napoje gazowane zawierają aspartam, sztuczny środek słodzący, który początkowo opracowano w celu wspomagania odchudzania, ale stwierdzono, że działa odwrotnie.
Substytuty cukru, takie jak aspartam, są zaprojektowane w celu wspomagania odchudzania i zmniejszenia częstości występowania zespołu metabolicznego, ale wiele badań klinicznych i epidemiologicznych sugeruje, że te produkty nie działają zbyt dobrze i mogą w istocie pogorszyć sytuację.
Mleko odtłuszczone
Chociaż odtłuszczone mleko może zawierać skromną liczbę kalorii, to pamiętaj, że wiele witamin rozpuszcza się w tłuszczach. To oznacza, że nie uzyskasz wszystkich korzyści ze składników odżywczych wymienionych na pudełku z płatkami, chyba że wybierzesz co najmniej mleko 1-procentowe. Warto także patrzeć na sposób produkcji. Niektóre ekologiczne mleka nie tylko smakują lepiej, ale także mogą mieć wyższy poziom kwasów omega-3 i CLA (sprzężonego kwasu linolowego), składnika odżywczego, który zwiększa odporność, poprawia masę kostną, a nawet redukuje tkankę tłuszczową.
Napoje energetyczne
Te chemiczne koktajle mogą dać chwilowy przypływ energii, ale są przy tym pełne szkodliwych substancji słodzących i są nawet bardziej żrące dla zębów niż zwykłe napoje gazowane. Po prostu powiedz im nie!
Niektóre koktajle proteinowe
Wypicie koktajlu proteinowego może być łatwym sposobem na uzupełnienie paliwa po treningu, ale upewnij się, że nie kupiłeś tego niewłaściwego. Wiele proszków białkowych producenci wysycają sztucznymi środkami słodzącymi, dodatkami chemicznymi i częściowo uwodornionymi olejami, które przyczyniają się do miażdżycy.Czytaj też:
Operacje usunięcia nadmiaru skóry po odchudzaniu. Czy warto się im poddać?