Istnieją niepotwierdzone dowody, że trening uważności może obniżyć nadciśnienie. Jednak kliniczne potwierdzenie tych twierdzeń było rzadkie – do ostatniego miesiąca. Autorzy podają wyniki programu redukcji ciśnienia krwi opartego na uważności (MB-BP), opracowanego specjalnie w celu „oceny akceptowalności, wykonalności i wpływu na hipotetyczne proksymalne mechanizmy samoregulacji”. Uczestnicy, którzy wzięli udział w programie MB-BP, doświadczyli znacznego obniżenia poziomu ciśnienia krwi, które nadal obowiązywało podczas badań kontrolnych rok po badaniu.
„Wiemy wystarczająco dużo o nadciśnieniu i teoretycznie możemy je kontrolować u wszystkich – a jednak nad około połową wszystkich zdiagnozowanych osób wciąż nie ma tej kontroli” – twierdzi główny autor Eric Loucks, profesor epidemiologii, nauk behawioralnych i społecznych oraz medycyny na Brown University w Providence.
Czytaj też:
Czy płukanie jamy ustnej podnosi ciśnienie krwi?
Ciśnienie krwi i MB-BP
Program nauczania MP-BP obejmuje uważność, aby bezpośrednio zaradzić nadciśnieniu i pomóc wzmocnić zdolność do utrzymywania zdrowych nawyków, które pozwolą utrzymać nadciśnienie pod kontrolą. Naukowcy opracowali program 10 sesji, w ramach którego obserwowano 43 uczestników z wysokim lub podwyższonym ciśnieniem krwi przez 1 rok. Ponad 80 proc. uczestników miało nadciśnienie, z odczytami ciśnienia krwi wynoszącymi ponad 130/85 mmHg. Inne osoby miały 120-130 mmHg w ciśnieniu skurczowym i co najmniej 80 mmHg w rozkurczowym.
Program obejmował trening uważności i wyjaśnienia, w jaki sposób zachowania mogą przyczyniać się do wysokiego ciśnienia krwi. Zachęcano także uczestników do konsekwentnego przyjmowania leków przepisanych przez ich lekarzy.
Efekt programu nauczania MB-BP
Po roku ciśnienie krwi uczestników było nadal niższe niż na początku. Ponadto ich umiejętności kontroli nad chorobą pozostały silne. Uczestnicy starali się przestrzegać zaleceń dotyczących zdrowego stylu życia, zanim badanie utrzymało zmiany stylu życia. Uczestnicy, którzy najwięcej skorzystali z programu, to osoby z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym w stopniu 2., które charakteryzuje się skurczowym pomiarem powyżej 140 mmHg. Uczestnicy ci zauważyli średnie obniżenie ciśnienia krwi o 15,1 mmHg.
Naukowcy mają nadzieję, że wyniki badania mogą zmienić życie wielu osób.
Czytaj też:
Długie godziny pracy w biurze związane zarówno z regularnym, jak i ukrytym nadciśnieniem