Padaczka dotyka kobiety w różny sposób. Ich cykle hormonalne i menstruacyjne, ciąża, menopauza – wszystkie te etapy życia są dotknięte epilepsją. Na leczenie ich padaczki może wpływać ich stan hormonalny lub padaczka, a leczenie może wpływać na ich hormony.
Podczas gdy większość kobiet cierpiących na padaczkę może zajść w ciążę, mogą one mieć pewne ryzyko, którego nie mają kobiety bez padaczki. Zagrożenia te mogą mieć wpływ na ich zdrowie i zdrowie ich dzieci. Jednak przy odpowiednim zarządzaniu ryzyko jest bardzo małe. W rzeczywistości ponad 90% kobiet cierpiących na padaczkę ma zdrowe dzieci.
Kiedy kobiety z padaczką mają problemy, często są oparte na hormonach. Szczególnie ważne są dwa specyficzne hormony: estrogen, który zwiększa aktywność elektryczną mózgu i progesteron, który ma działanie odwrotne.
Alicja Sztygowska choruje na padaczkę od 17. roku życia. Jak sobie z nią radzi na co dzień? O swoim stylu życia i padaczce podczas ciąży opowiedziała w „Dzień Dobry TVN”. – Ja po ataku cały dzień z życia mam wyjęty – wyznała. W studiu programu kobiecie na kanapach towarzyszyła neurolog Katarzyna Toruńska, która opowiedziała więcej o chorobie.
Czytaj też:
Padaczka u dzieci to nie zawsze drgawki. Może objawiać się... zamyśleniem