American Heart Association (AHA) opublikowało oświadczenie sugerujące, że osoby z chorobami serca i osoby, które nie ćwiczą regularnie, mogą być bardziej narażone na zdarzenia sercowo-naczyniowe podczas intensywnych ćwiczeń.
Sugerują również, że osoby prowadzące siedzący tryb życia powinny opracowywać progresywne schematy ćwiczeń i przygotowywać się do intensywnych ćwiczeń. Ważne jest również, aby osoby z chorobami serca rozmawiały z lekarzem przed rozpoczęciem programu ćwiczeń – niezależnie od jego intensywności.
W oświadczeniu zauważono, że rosnąca świadomość korzyści zdrowotnych wynikających z ćwiczeń zachęciła wiele osób do większej aktywności. Jednak zwiększyło to również liczbę osób wykonujących ćwiczenia o wysokiej intensywności, na które ich ciała mogą nie być przygotowane.
Gdy ćwiczysz zbyt intensywnie
W zaktualizowanym oświadczeniu naukowym uwzględniono ponad 300 badań podczas formułowania zaleceń. Wyjaśnia, że dla zdecydowanej większości ludzi ważne jest, aby ćwiczyć więcej. Wynika to z faktu, że korzyści znacznie przewyższają ryzyko.
Jednak w przypadku osób, które nie są aktywne fizycznie i cierpią na schorzenia, nagle wykonywanie znacznie intensywniejszych ćwiczeń może zwiększyć ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca.
Czytaj też:
Czy boks może poprawić jakość życia osób z chorobą Parkinsona?