W pierwszym badaniu dotyczącym obiektywnych miar siedzącego trybu życia i śmiertelności z powodu raka naukowcy z University of Texas MD Anderson Cancer Center stwierdzili, że większa bezczynność była niezależnie związana z wyższym ryzykiem śmierci z powodu raka. Osoby, które najwięcej czasu spędzały na siedząco, miały o 82% wyższe ryzyko zgonu z powodu raka niż osoby najmniej siedzące. Do pomiaru aktywności fizycznej zastosowano akcelerometr, zamiast polegać na uczestnikach, którzy zgłaszali swoje poziomy aktywności.
„To pierwsze badanie, które definitywnie wykazuje silny związek między brakiem ruchu a śmiercią z powodu raka” – powiedziała dr Susan Gilchrist, profesor nadzwyczajny ds. zapobiegania nowotworom klinicznym i główny autor badania, opublikowanego w JAMA Oncology. „Nasze odkrycia pokazują, że ilość czasu, jaki człowiek spędza siedząc przed diagnozą raka, jest wskaźnikiem czasu do śmierci na raka”.
Jak więc uchronić się przed rakiem?
Naukowcy odkryli również, że zastąpienie 30 minut siedzącego trybu życia aktywnością fizyczną wiązało się z 31% niższym ryzykiem śmierci z powodu raka z powodu aktywności o umiarkowanym natężeniu, takim jak jazda na rowerze, oraz 8% niższym ryzykiem śmierci z powodu raka z powodu aktywności o niskiej intensywności, np. jak chodzenie.
Czytaj też:
Niewydolności serca można zapobiegać. W jaki sposób?