Chrypa to nic innego jak zmiana głosu. Może wynikać z choroby, a może być wynikiem zbyt intensywnego używania strun głosowych. Nie zawsze musi być powodem do niepokoju, czasem wystarczy zastosować kilka domowych sposobów, by się jej pozbyć.
Jak powstaje chrypka?
Chrypa powstaje w wyniku podrażnienia strun głosowych. Może ono wynikać z wielu rzeczy (np. śpiewania, krzyczenia, wielogodzinnego mówienia, suchego powietrza, a nawet zjedzenia czegoś bardzo ostrego). Zbyt intensywne wibrowanie strun głosowych prowadzi do ich nadwyrężenia, w efekcie czego pojawia się chrypka. Może jej towarzyszyć uczucie suchości w gardle, ból i chrząkanie.
Przyczyny chrypy
Do najczęstszych przyczyn chrypy zalicza się:
- ostre zapalenie krtani
- zapalenie górnych dróg oddechowych
- refluks żołądkowo-przełykowy
- podrażnienie strun głosowych
- porażenie strun głosowych
- łagodne guzki strun głosowych
-
choroby tarczycy
- palenie papierosów
- rak krtani
Czytaj też:
Gula w gardle (globus histericus). Skąd uczucie guli w gardle?
Chrypa a ostre zapalenie krtani u dziecka
Chrypa często pojawia się w wyniku ostrego zapalenia krtani. I o ile osoba dorosła zwalczy je samoistnie, o tyle u dziecka jest to bardzo niebezpieczna choroba. Najczęściej pojawia się w nocy i szybko się rozwija. Dziecko zaczyna dziwnie płakać, ma zmieniony głos, czasem wręcz w ogóle nie może go wydobyć.
Te objawy sugerują obrzęk, który pojawia się w wyniku ostrego zapalenia krtani. U dzieci krtań jest wąska i każdy, nawet najmniejszy, obrzęk może stanowić zagrożenie dla życia.
W takiej sytuacji trzeba szybko zapewnić dziecku dostęp do świeżego zimnego powietrza, które ułatwi mu oddychanie: otworzyć okno, wynieść na balkon, a w skrajnych sytuacjach, gdy dziecko nie może złapać oddechu, otworzyć zamrażarkę. Zimne powietrze obkurczy krtań i pomoże złapać oddech. Następnie trzeba zadzwonić na pogotowie.
Leczenie chrypy
Zwykła chrypa najczęściej mija samoistnie, gdy struny głosowe się zregenerują. Warto więc pozwolić sobie odpocząć, nie forsować krtani (nie śpiewać i nie mówić zbyt dużo), a także i nawilżać gardło. W przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego konieczne jest zażywanie leków, a przy guzach strun głosowych – leczenie u specjalisty i najprawdopodobniej operacja.
Domowe sposoby na chrypę
Istnieje kilka skutecznych domowych sposobów na chrypę, które przyspieszają powrót do normalnego brzmienia głosu. Są to:
- spożywanie dużej ilości płynów, najlepiej ciepłych
- picie siemienia lnianego, które nawilża gardło
- picie herbatek z szałwii
- płukanie gardła solą
- nawilżanie powietrza w mieszkaniu (zwłaszcza w sezonie grzewczym)
- inhalacje z soli fizjologicznej
- częste wietrzenie mieszkania albo spacery na świeżym powietrzu
- ciepła kąpiel w wannie z dodatkiem soli morskiej
Czytaj też:
Domowe sposoby na ból gardła – czym je nawilżać, a co najlepiej łagodzi ból?
Kiedy chrypa powinna niepokoić?
Jeśli mimo stosowania domowych sposobów chrypka nie mija, trzeba skonsultować się z laryngologiem. Niepokojący jest już każdy stan, który trwa dłużej niż 3 tygodnie. Przewlekła chrypa nie musi oznaczać nowotworu, może wynikać z zaburzeń hormonalnych czy niedoczynności tarczycy. W takiej sytuacji najlepiej jest udać się do laryngologa, który oceni stan zdrowia pacjenta i w razie konieczności skieruje go do innych specjalistów.