Mrowienie, pieczenie czy ból nóg mogą wynikać z różnych przyczyn. Często pojawiają się na skutek zbyt długiego przebywania w bezruchu. W takiej sytuacji po rozprostowaniu kończyn pojawia się nieprzyjemne uczucie mrowienia, które wynika z zaburzeń krążenia krwi. Najczęściej ono szybko przemija, a jeśli zdarza się jednorazowo, to nie należy się nim martwić.
Problem pojawia się, gdy nieprzyjemne uczucie drętwienia lub pieczenia w kończynach występuje częściej i nie jest spowodowane długim przebywaniem w jednej pozycji. W takiej sytuacji objawów tych nie należy lekceważyć, bo mogą oznaczać poważne problemy zdrowotne.
Co oznacza mrowienie nóg?
Przyczyną mrowienia nóg są parestezje, czyli zaburzenia przewodnictwa nerwowego w kończynach dolnych. Mogą one występować na skutek bezruchu, siedzącego trybu życia, nieodpowiedniego odżywiania, ale też ucisków na nerwy o różnym pochodzeniu.
Przyczyny mrowienia i drętwienia nóg
Mrowienie i drętwienie nóg mogą wynikać z:
- uszkodzeń nerwów,
- schorzeń kręgosłupa,
- stwardnienia rozsianego,
- niedoborów witamin z grupy B,
- celiakii,
- chorób autoimmunologicznych,
- neuropatii cukrzycowej.
Mrowienie nóg a niedożywienie
Przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości z drętwieniem nóg lub występowaniem zaburzeń czucia może być nieprawidłowe odżywianie. Szczególnie wskazuje się tutaj nie niedobór witamin z grupy B (głównie B6), magnezu oraz wapnia. Jeśli pojawią się objawy z drętwieniem kończyn, warto przyjrzeć się swojej diecie i sprawdzić, czy dostarczamy odpowiednią ilość tych pierwiastków. Może okazać się, że tak nie jest i w takiej sytuacji należy wdrożyć suplementację.
Drętwienie nóg a schorzenia kręgosłupa
Mrowienie kończyn może wynikać również z ucisku nerwów, który powodują choroby kręgosłupa. Tak się zdarza w sytuacji, w której cierpimy na dyskopatię czy przepuklinę dysku. Zbyt duży nacisk na kręgi może powodować zaburzone czucie nerwów, co skutkuje występowaniem nieprzyjemnych objawów drętwienia nóg.
Mrowienie nóg a reumatoidalne zapalenie stawów
Drętwienie kończyn może być spowodowane także chorobami autoimmunologicznymi, m.in. reumatoidalnym zapaleniem stawów. W takiej sytuacji pojawia się sztywność stawów, ale również i drętwienia (parestezje) rąk i nóg. Wciąż nie ma leku na choroby stawów, ale rehabilitacja i właściwa dieta mogą znacznie poprawić samopoczucie chorego.
Drętwienie nóg a neuropatia cukrzycowa
Niestety, drętwienie kończyn może być również powikłaniem cukrzycy. Oprócz mrowienia mogą występować wtedy uczucie pieczenia w palcach, skurcze mięśni, zaburzenia czucia. Aby poprawić sytuację, konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia za pomocą suplementacji witaminy B1 oraz kwasem α-liponowym.
Czytaj też:
Ból nóg może oznaczać poważną chorobę. Co powinno cię zaniepokoić?Czytaj też:
Norweska legenda skoków rozważa koniec kariery. „Tracę czucie”
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.