-
Światowy Dzień Onkologii przypada 4 października. Jak szybko dostać się do onkologa?
Jak szybko dostać się do onkologa? Czy podczas pierwszej wizyty u specjalisty musimy mieć skierowanie od lekarza rodzinnego?
ChorobyBadania -
Wiceminister zdrowia: W kraju jest kilka miejsc, gdzie karetki nie wyjeżdżają do pacjentów
Waldemar Kraska z resortu zdrowia w poniedziałek 4 października spotkał się z ratownikami medycznymi warszawskiego Meditransu. Podczas późniejszej konferencji prasowej przyznał, że protest jest na tyle ostry, iż w niektórych miejscach...
Choroby -
Nobel z medycyny 2021 przyznany. Jest spore zakoczenie
Nagroda Nobla z medycyny i fizjologii w 2021 roku trafiła do Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana za odkrycie receptorów komórkowych odpowiedzialnych za odczuwanie dotyku, ciepła i zimna.
Badania -
Dlaczego ponad pół Polski nie chce się szczepić na grypę? Przeciwnych jest już... 60 proc. Polaków
60 proc. Polaków zapewnia, że nie zamierza przyjąć szczepionki przeciwko grypie w najbliższym sezonie. Czego się obawiają?
Strefa PacjentaChoroby zakaźneChorobyStyl życia -
Raport MZ o koronawirusie. Nieco mniej nowych zakażeń, nikt nie zmarł z powodu COVID-19
684 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i żadnych zgonów związanych z COVID-19 – to dane z najnowszego raportu przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia.
KoronawirusChoroby -
Rzecznik Praw Dziecka o sytuacji na granicy z Białorusią: Uratowano 6-letnią Irakijkę!
Funkcjonariusze Straży Granicznej uratowali 6-letnią Irakijkę, która z rodzicami nielegalnie przekroczyła polską granicę – poinformował Mikołaj Pawlak. Rzecznik Praw Dziecka odniósł się też do sytuacji migrantów na polsko-białoruskiej...
Ciąża i dzieckoStrefa PacjentaChoroby -
Czy można być uzależnionym od seksu? Wyjaśniamy, czym jest seksoholizm
Seksoholizm (erotomania) jest uzależnieniem behawioralnym. Obsesyjne i patologiczne podejście do seksu niszczy osobę uzależnioną oraz jej otoczenie. Dowiedz się więcej na temat objawów i skutków seksoholizmu.
SeksProblemy z seksemPsychologiaZaburzenia psychiczne -
Jak masturbacja wpływa na zdrowie? Korzyści i skutki uboczne
Masturbacja przestaje być tematem tabu, jednak nadal postrzegana bywa jako szkodliwa. Seksuolodzy są jednak innego zdania. Wyjaśniamy, czym jest masturbacja oraz w jaki sposób może wpływać na męskie i kobiece zdrowie.
Zdrowie seksualneSeks -
Zespół Hughesa może doprowadzić do poronienia. Co to jest? Przyczyny i objawy APS
Zespół antyfosfolipidowy (APS, zespół Hughesa) to jedna z chorób o podłożu autoimmunologicznym. Prowadzi ona m.in. do problemów z utrzymaniem ciąży. Dowiedz się więcej na temat przyczyn i objawów zespołu antyfosfolipidowego.
CiążaChoroby -
Rak sromu – nowotwór złośliwy kobiet. Jakie są objawy i przyczyny?
Nowotwór sromu to choroba, która diagnozowana jest najczęściej u kobiet w podeszłym wieku, jednak może zaatakować także znacznie wcześniej. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny i objawy nowotworu sromu.
Choroby nowotworoweChorobyBadaniaProfilaktyka i leczenieAlicja Kowalczyk
-
Przepuklina mosznowa u niemowląt i dorosłych mężczyzn. Skąd się bierze?
Przepuklina mosznowa diagnozowana jest przede wszystkim u niemowląt i dorosłych mężczyzn; stosunkowo rzadko rozwija się u nastolatków. Wyjaśniamy, czym jest przepuklina mosznowa, jak powstaje i w jaki sposób się objawia.
ChorobyProfilaktyka i leczenieStrefa Pacjenta -
Wady serca: rodzaje i charakterystyka. Jak się je wykrywa?
Wady serca najczęściej rozwijają się jeszcze w okresie życia płodowego, jednak mogą być także skutkiem m.in. przebytych infekcji. Cechują się różną złożonością i w większości przypadków wymagają skomplikowanego leczenia. Dowiedz się...
Choroby sercowo-naczynioweChorobyProfilaktyka i leczenieStrefa Pacjenta -
Hormony tarczycy wpływają na cały organizm. Dowiedz się o nich więcej!
Hormony tarczycy oddziałują na cały organizm, wpływając m.in. na przebieg procesów metabolicznych oraz funkcjonowanie układu nerwowego. Wyjaśniamy, jakie hormony wytwarza tarczyca oraz jakie pełnią one funkcje w organizmie człowieka.
ChorobyProfilaktyka i leczenie -
Choroba Gravesa-Basedowa – autoimmunologiczna nadczynność tarczycy. Przyczyny i objawy
Choroba Gravesa-Basedowa to jedno ze schorzeń tarczycy. Jego przyczyną jest reakcja autoimmunologiczna, która prowadzi do nadczynności tarczycy. Dowiedz się więcej na temat przyczyn i objawów choroby Gravesa-Basedowa.
ChorobyBadania -
Ten rodzaj nadciśnienia świadczy o innych chorobach. Jak wykryć jego przyczynę?
Nadciśnienie tętnicze wtórne (nadciśnienie objawowe) jest jednym z objawów niektórych schorzeń. Może towarzyszyć m.in. chorobom nerek oraz być skutkiem długotrwałego przyjmowania leków. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny i objawy...
Profilaktyka i leczenieChorobyChoroby sercowo-naczyniowe -
Anemia złośliwa – przyczyny i objawy
Anemia złośliwa (niedokrwistość złośliwa, niedokrwistość megablastyczna) to rzadka choroba czerwonych krwinek, która związana jest z zaburzeniami w produkcji erytrocytów na skutek braku w organizmie podstawowych składników budulcowych....
Choroby krwiChoroby -
Jak powstaje krew? Tego mogłeś nie wiedzieć!
Układ krwiotwórczy odpowiedzialny jest za wytwarzanie wszystkich elementów morfotycznych, czyli komórek krwi. Dowiedz się więcej na temat budowy i funkcji układu krwiotwórczego.
ChorobyStrefa Pacjenta -
Czym jest hipotermia najczęściej stwierdzana u dzieci i migrantów koczujących na granicy?
Kiedy nocą temperatura spada do kilku stopni powyżej zera największym problemem osób przebywających na zewnątrz jest przeraźliwy chłód. Zimno jest gorsze niż głód i może zabić znacznie szybciej niż brak jedzenia. Wyjaśniamy, na czym...
Strefa PacjentaChorobyCiąża i dzieckoStyl życiaMonika Piorun
-
Lekarz przyjął dwie szczepionki jednocześnie. Bolesny okazał się tylko... hejt antyszczepionkowców
W jedno ramię dawka przypominająca szczepionki przeciwko COVID-19, a w drugie – sezonowa szczepionka przeciwko grypie. Prof. Krzysztof F. Filipiak pokazał, że to możliwe. Zdjęcia, które zamieścił w sieci, wywołały spore poruszenie.
Fakty o koronawirusieStrefa PacjentaChorobyPacjent z koronawirusem -
Czy uczelnie będą mogły sprawdzać, czy studenci zaszczepili się przeciwko COVID-19?
Czy ze względu na pandemię COVID-19 uczelnie będą mieć możliwość weryfikacji tego, czy studenci zaszczepili się przeciwko koronawirusowi? Jakie rozwiązania będą obowiązywały w rozpoczynającym się 1 października roku akademickim 2021/2022?
Strefa PacjentaFakty o koronawirusieChorobyPacjent z koronawirusem -
W jakim stanie zdrowia są migranci i dzieci znajdowane przy granicy z Białorusią? Zebraliśmy informacje ze szpitali
Zdjęcia małych uchodźców rozpaliły do czerwoności emocje Polaków. Co się dzieje z dziećmi i dorosłymi osobami przekraczającymi granicę od strony Białorusi? Zweryfikowaliśmy, w jakim stanie są pacjenci, którzy trafiają do podlaskich...
Ciąża i dzieckoStrefa PacjentaChorobyMonika Piorun