Rak krtani jest najczęściej występującym nowotworem regionu głowy i szyi. To nowotwory zlokalizowane w okolicach wargi, jamy ustnej, gardła, zatok przynosowych, jamy nosa, gruczołów wytwarzających ślinę oraz aparatu słuchu. Rak krtani znajduje się na siódmym miejscu najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn. To właśnie ten rodzaj nowotworu dotknął znanego aktora Jerzego Stuhra.
Uczucie „kluchy” w gardle – skąd się bierze?
Gdy jesteśmy przeziębieni, bardzo często mamy problemy z przełykaniem śliny. Czujemy, że zalega nam flegma i odczuwamy tzw. kluchę. To dość częsta sytuacja, gdy gardło jest podrażnione, a infekcji towarzyszy katar i kaszel. Uczucie ciała obcego w gardle pojawia się również wtedy, gdy mamy powiększone migdałki albo problemy z zatokami. Może również być jednym z objawów alergii, chorób tarczycy, zgagi czy refluksu żołądkowo-przełykowego. W skrajnych sytuacjach może nawet świadczyć o raku krtani.
Jakie objawy wskazują na raka krtani?
Rak krtani może długo nie dawać objawów. Poza tym niektóre z symptomów wskazują na zwykłe przeziębienie, w związku z tym często są bagatelizowane przez pacjentów. Jeśli objawy nie mijają przez 2-3 tygodnie mimo przyjmowania leków, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, laryngologiem lub otolaryngologiem.
Objawy mogące wskazywać na raka krtani:
- przewlekła chrypa utrzymująca się powyżej 3 tygodni,
- uczucie cała obcego w gardle,
- duszność,
- ból gardła,
- pieczenie języka,
- owrzodzenie jamy ustnej (zwłaszcza na języku),
- niedrożność nosa,
- krwawienie z nosa,
- problemy z przełykaniem,
- kaszel,
- wyczuwalne guzki na szyi,
- brzydki zapach z jamy ustnej,
- krwioplucie,
- zmiana barwy głosu,
- męczliwość,
- ból ucha.
Kto jest narażony na raka krtani?
Ryzyko raka krtani wzrasta dziesięciokrotnie w przypadku osób palących.Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia, około 90 procent chorych na nowotwory głowy i szyi przyznaje w wywiadzie, że pali papierosy, fajki lub cygara. Dym tytoniowy zawiera około 70 substancji o działaniu rakotwórczym (szkodliwe są także elektroniczne papierosy), dlatego długotrwała ekspozycja błon śluzowych na te toksyczne opary jest jednym z głównych czynników ryzyka.
Na raka krtani szczególnie narażone są osoby:
- w wieku powyżej 50 roku życia,
- palące tytoń,
- spożywające alkohol, zwłaszcza wysokoprocentowy (za nadużywających alkoholu uważa się osoby pijące codziennie wysokoprocentowy alkohol w ilości 60 g w przypadku mężczyzn i 40 g w przypadku kobiet),
- narażone na wdychanie substancji chemicznych (lakierów, aerozoli, pyłu drzewnego i węglowego),
- cierpiące na niedobór żelaza, witaminy B12 i witaminy C,
- podejmujące ryzykowne zachowania seksualne (zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV może być przyczyną rozwoju nowotworów ustnej części gardła, jamy ustnej i krtani),
- niedostatecznie dbające o higienę jamy ustnej.
Czytaj też:
Dokucza ci ciągła chrypka? Nie bagatelizuj tego, to może być pierwszy objaw nowotworuCzytaj też:
Guzki na tarczycy należy kontrolować. Poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie