-
Nadciśnienie u matki może prowadzić do chorób psychicznych u dzieci
Nadciśnienie w ciąży, zwłaszcza stan przedrzucawkowy – forma wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży – może prowadzić do niekorzystnych warunków psychicznych u dzieci, wynika z nowego badania opublikowanego w Hypertension, czasopiśmie...
Rozwój dzieckaZdrowie dzieckaCiąża i dzieckoChoroby -
Naukowcy: Ćwiczenia w czasie ciąży zmniejszają otyłość wśród potomstwa
Aktywność fizyczna w czasie ciąży pozwala uchronić się przed nadmiernym przyrostem masy ciała. Jednak to nie jedyna zaleta. Naukowcy potwierdzili właśnie, że ćwiczenia mogą także zmniejszyć ryzyko rozwoju otyłości u dziecka. Jak to możliwe?
ChorobyZdrowie dzieckaRozwój dziecka -
Przedwczesne porody związane z mikrobiomem pochwy matki
Analiza bakterii pochwy od wielu kobiet w różnych stadiach ciąży może pomóc w identyfikacji matek zagrożonych przedwczesnym porodem.
Poród i połógCiąża i dziecko -
Marihuana może upośledzać płodność kobiet? Nowe badania
Marihuana jest najczęściej używanym narkotykiem rekreacyjnym przez osoby w wieku rozrodczym. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jaki może mieć wpływ na ewentualne poczęcie dziecka.
Choroby -
Koronawirus a noworodki. Eksperci: Zalecamy spokój
Brytyjska agencja ds. zdrowia do grupy podwyższonego ryzyka w związku z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2 - oprócz osób cierpiących na astmę, niewydolność serca czy choroby nerek – zaliczyła również kobiety ciężarne. Podwyższone...
KoronawirusFakty o koronawirusiePoród i połóg -
Spożywanie alkoholu przez ojców przed poczęciem może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka
Naukowcy z University of California, Riverside, badali związek między spożywaniem alkoholu przez rodziców – przed poczęciem w przypadku ojców i podczas ciąży w przypadku matek – a rozwojem potomstwa.
Rozwój dzieckaCiąża i dziecko -
Stylowa bryka dla smyka
Zakup wózka dziecięcego to duże wyzwanie dla większości młodych rodziców. Niektórzy porównują go do zakupu samochodu. Każdy producent oferuje coś innego. Jednych kuszą skrętne, piankowe koła i regulowana rączka innych możliwość...
Artykuł sponsorowany -
Ciąża a koronawirus. Sprawdź, czego można się spodziewać
Epidemia choroby wywołanej przez nieznany wcześniej patogen wywołuje szczególne obawy u ciężarnych kobiet. Specjaliści w Polsce wydali specjalne zalecenia dotyczące opieki okołoporodowej. Wynika z nich m.in., że porody rodzinne nie są...
KoronawirusFakty o koronawirusiePoród i połógCiąża i dziecko -
Zakażenie nowym koronawirusem wskazaniem do cesarki?
To FAKT! Według polskich specjalistów ginekologii i położnictwa w sytuacji, gdy rodząca ma potwierdzoną chorobę COVID-19 „należy rozważyć” cięcie cesarskie, chyba że akcja porodowa jest już mocno zaawansowana.
KoronawirusPoród i połógFakty o koronawirusie -
Śmierć łóżeczkowa a używki w ciąży. Nowe badania
Dzieci w pierwszym roku życia umierają najczęściej z niewyjaśnionych przyczyn, podczas śmierci łóżeczkowej. Zespół badaczy postanowił sprawdzić, jak na ryzyko nagłej śmierci niemowląt wpływa palenie i picie w czasie ciąży.
Zdrowie dzieckaRozwój dzieckaZaburzenia psychiczneMikołaj Kamiński
-
Jad skorpiona będzie stosowany w leczeniu alkoholowego zespołu płodowego?
Badany lek odwrócił zaburzenia ruchowe w modelach przedklinicznych. Środek był skuteczny nawet podany miesiąc po urodzeniu.
Zdrowie dzieckaCiąża i dzieckoMałgorzata Rapiej-Szczęsna
-
Czy kobiety używają e-papierosów podczas ciąży? Badania
Chociaż palenie w ciąży jest niewskazane, niektóre kobiety nie potrafią choćby na 9 miesięcy zerwać z nałogiem. A co z użytkowniczkami e-papierosów?
Zaburzenia psychiczneChoroby -
Czym są badania prenatalne?
Większość przyszłych mam ma sporo obaw dotyczących przebieg ciąży i zdrowia dziecka. Jedną z największych są wady rozwojowe płody. Badania prenatalne są więc nie tylko sposobem na wczesne wykrycie wad wrodzonych i schorzeń genetycznych,...
Artykuł sponsorowany -
Ciąża – związki między długością snu ciężarnej a ryzykiem przedwczesnego porodu
Szacuje się, że około 28 proc. kobiet w ciąży śpi mniej niż 7 godzin dziennie z powodu różnych zaburzeń snu. Długość i jakość snu ciężarnych wymienia się wśród potencjalnych czynników, które mieć wpływ na ryzyko wystąpienia...
Poród i połógMikołaj Kamiński
-
Nie możesz zajść w ciążę? Przyczyną może być hiperprolaktemia
Hiperprolaktemia to jedna z możliwych przyczyn kłopotów z zajściem w ciążę. Dolegliwość ta związana jest z podwyższeniem stężenia prolaktyny w surowicy krwi. Hiperprolaktemia może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn – w obydwóch...
Choroby -
Picie kawy przed ciążą zwiększa ryzyko krwawienia w jej pierwszej połowie
Wiadomo, że kofeina przechodzi przez łożysko i przez to może wpływać bezpośrednio na komórki płodu. Koreańscy badacze określili, czy istnieje związek między piciem kawy jeszcze przed ciążą a ryzykiem krwawienia w pierwszej połowie ciąży.
ProduktyMikołaj Kamiński
-
Koronawirus. Zapytaliśmy ginekologa o wytyczne dla kobiet w ciąży
Obecnie na całym świecie mamy do czynienia z nowym rodzajem koronawirusa SARS-Cov-2. Wywołuje on chorobę nazywaną fachowo COVID-19. Objawia się ona zazwyczaj suchym kaszlem, dusznościami, gorączką, zmęczeniem oraz bólami mięśni....
KoronawirusFakty o koronawirusieRozwój dziecka -
Monika Mrozowska pokazała swój brzuch po trzech ciążach. Zaapelowała do kobiet
Monika Mrozowska, znana szerokiej publiczności z serialu „Rodzina zastępcza”, opublikowała na Instagramie zdjęcia przedstawiające jej brzuch po trzech ciążach. Zaapelowała do kobiet, że powinny się wspierać, a nie „sobie dopier***”.
Galeria -
Śląsk. 12-latka urodziła dziecko. Jest wyrok sądu
Sąd w Bielsku-Białej zdecydował, kto zostanie opiekunem prawnym i rodziną zastępczą dla dziecka 12-latki, która zaszła w ciążę ze swoim kolegą.
Ciąża i dziecko -
Jaka dieta najlepiej wspiera płodność?
Dietetyczki Zosia Mazurek-Dudek i Anna Mazur-Gajo, które zmagały się z niepłodnością, opowiedziały o diecie, która wspomaga płodność. Jakie produkty są najlepsze, a jakich unikać?
ProduktySkładniki odżywczeDiety Wideo -
Przewlekłe zapalenie w ciąży związane z opóźnieniami neurorozwojowymi u dzieci
U kobiet w ciąży otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, depresja i lęk mogą zwiększać szanse opóźnień w nauce, problemów z zachowaniem i problemów psychicznych we wczesnych latach ich dzieci.
ChorobyRozwój dziecka