„Nasze badanie sugeruje, że gdy dziecko doświadcza dyskryminacji, przypadki niesprawiedliwego traktowania mogą dodatkowo zaszkodzić zdrowiu jego lub jej matki oprócz własnego”– powiedziała Cynthia Colen, profesor socjologii na Ohio State University i główny autor badania.
Dyskryminacja wychwycona przez dane obejmowała poważne przypadki niesprawiedliwego traktowania w miejscu pracy, a także codzienne złe traktowanie, od złej obsługi w restauracji po nękanie.
Chociaż wcześniejsze badania sugerowały, że dyskryminacja kobiet w ciąży może negatywnie wpływać na zdrowie ich dzieci, po raz pierwszy badacze zidentyfikowali skutki zdrowotne niesprawiedliwego traktowania w odwrotnym kierunku, od starszych dzieci po matki w średnim wieku. Odkrycie skłoniło autorów do argumentowania, że dyskryminację należy uważać nie tylko za problem społeczny, ale za problem zdrowotny.
O badaniu
Zbiór danych dla tej pracy obejmował 3 004 matki i 6 562 dzieci i koncentrował się na odpowiedziach nastolatków i młodych dorosłych na pytania ankietowe dotyczące narażenia na ostrą lub przewlekłą dyskryminację oraz samooceny zdrowia ich matek w wieku 40 i 50 lat.
Colen i jej koledzy badali dwa pokolenia rodzin, wykorzystując dane z par matka-dziecko w National Longitudinal Survey of Youth 1979, reprezentatywnej w skali krajowej próbie mężczyzn i kobiet, którzy byli badani regularnie od ponad 40 lat. NLSY jest prowadzony przez Ohio State's Center for Human Resources Research.
Badanie zostało opublikowane online w Journal of Health and Social Behaviour.