„Przewodnik po czarodziejskiej Krainie Internetu” to wspólny międzynarodowy projekt edukacyjny Fundacji Kosmos dla Dziewczynek oraz Komisji Europejskiej. Publikacja miała swoją premierę 20 grudnia.
Jak zdemaskować fake newsa?
Z przewodnika można dowiedzieć się, m.in. na czym polega programowanie (programując... owsiankę), ale też o tym, czego nie widać na wymuskanych selfie. Ilustracje pokazują nastolatki robiące zdjęcia i to, co w tym czasie dzieje się w ich domach, a czego finalnie nie widać. Przewodnik uczy też, jak z dystansem podchodzić do treści przekazywanych przez internetowe gwiazdy i na konkretnych przykładach pomaga zadawać pytania, które zdemaskują kłamstwa i pomagają rozpoznawać fake newsy.
Ale to nie wszystko. Publikacja zachęca młodych odbiorców, aby sami byli twórcami i kreatorami wartościowych treści w internecie.
Przewodnik dla dzieci w 24 językach
Z badań Centrum Informacji Konsumenckiej wynika, że 97 proc. dzieci w wieku szkolnym korzysta z internetu. Ankiety robione wśród nastolatków przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce pokazały, że niemal połowa z nich zna kogoś, kto doświadczył przemocy w sieci. Jednocześnie 42 proc. młodych osób przyznało, że są w sieci wyzywani, a niemal co czwarty doświadczył poniżania i ośmieszania. Dlatego w przewodniku zostały też poruszone kwestie bezpieczeństwa i hejtu w sieci.
– Przewodnik został przetłumaczony na 24 języki i może wspierać dzieci bez ograniczeń. Przeczyta go Norweżka, Greczynka, Irlandka, Portugalka, Węgierka czy Estonka. Mam poczucie, że dzięki jego wzmacniającym treściom jesteśmy w stanie razem zmieniać świat – mówi Sylwia Szwed, wiceprezeska i dyrektorka wydawnicza Fundacji Kosmos dla Dziewczynek.
Przewodnik jest darmowy i jest dostępny także w języku polskim. Pobierz „Przewodnik po czarodziejskiej Krainie Internetu”.
Czytaj też:
Dostają ataku, nie myją się przez kilka dni. Psycholog: Nie odbierajcie dzieciom komputera siłowo