Telefony komórkowe zdominowały naszą codzienność. Dziś służą już nie tylko do komunikacji. Za pomocą smartfonów robimy zakupy, płacimy rachunki, czytamy książki i wykonujemy mnóstwo innych czynności. Wielu osobom trudno wyobrazić sobie dzień bez dostępu do komórki. Dotyczy to nie tylko młodych ludzi, ale również dorosłych. Kampania społeczna „Blisko telefonu – daleko od dziecka” prowadzona przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę zwraca uwagę na to, jak dużą krzywdę może nieświadomie wyrządzić swojemu dziecku rodzic ciągle wpatrzony w telefon.
Jak korzystanie z telefonu przez rodzica wpływa na dziecko?
Nie ma nic złego w sporadycznym korzystaniu z telefonu przy dziecku. Problem pojawia się wówczas, gdy sięgamy po smartfona nagminnie i większą uwagę przywiązujemy do tego, co dzieje się na ekranie urządzenia niż kontaktu z pociechą. Rodzic zajęty smartfonem nie jest w stanie adekwatnie zareagować na wysyłane przez dziecko sygnały i w odpowiednim momencie odpowiedzieć na jego potrzeby. Takie zachowanie należy rozpatrywać w kategoriach zaniedbania. Wpływa ono negatywnie na psychikę dziecka już na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Wspomniała o tym w rozmowie z WPROST terapeutka Magda Winiarska-Smoczyńska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS):
„Mimo że nie możemy przywołać wspomnień z pierwszych lat życia, bo nie są zakorzenione w rozwoju poznawczym, doświadczenia z tego okresu bardzo wpływają na nasze późniejsze zachowanie, skojarzenia związane z relacjami, bliskością, postrzeganie siebie, świadomość i gotowość do komunikowania własnych potrzeb. Właśnie z tego powodu tak dużą rolę odgrywa uważność i dostępność emocjonalna rodzica sprawującego opiekę nad dzieckiem. Pozwala mu ona szybko rozpoznać i odpowiedzieć na, czasem bardzo subtelne, sygnały niewerbalne wysyłane przez niemowlę i małe dziecko” – wyjaśniła ekspertka.
Konsekwencje, jakie niesie za sobą ignorowanie dziecka przez rodzica zapatrzonego w telefon mają długofalowy charakter i rzutują na całe późniejsze życie młodego człowieka. W dodatku, co szczególnie ważne w przypadku nastolatków – jak wskazuje Łukasz Wojtasik, koordynator programu „Dziecko w Sieci” z FDDS w rozmowie z WPROST – „zachowania rodziców i sposób ich korzystania z nowych technologii w ogromnym stopniu są powielane przez młode osoby”. Powtarzanie negatywnych wzorców korzystania z urządzeń cyfrowych zwiększa natomiast ryzyko rozwoju uzależnienia od nowoczesnych technologii.
Jak rodzic może ograniczyć korzystanie z telefonu przy dziecku?
Pierwszym krokiem do wprowadzenia zmian jest zdanie sobie sprawy z istnienia problemu. Warto więc przyjrzeć się swoim codziennym nawykom. Istotne jest, by wyznaczyć taką porę w ciągu dnia, kiedy nie korzystamy z telefonu. Wyłączamy urządzenie lub odkładamy w trudno dostępne miejsce i skupiamy się tylko na dziecku. Na początku może to być pół godziny. Ważne, by poświęcić je w stu procentach młodemu człowiekowi i stopniowo wydłużać czas bez smartfona. Jeśli musisz skorzystać z telefonu, wyjaśnij dziecku, dlaczego to robisz i ogranicz używanie urządzenia do niezbędnego minimum.
Czytaj też:
Korzystasz z telefonu w toalecie? Możesz nabawić się różnych choróbCzytaj też:
67-latka zapatrzyła się w telefon i wpadła do 2-metrowego otworu