Na łamach prestiżowego czasopisma naukowego „Chemical Sences” (wydawanego przez Oxford Academic) opublikowano pierwsze rezultaty długofalowych badań dotyczących skutków usuwania tzw. zębów mądrości – czyli ostatnich zębów trzonowych po obu stronach szczęk, które pojawiają się jako ostatnie zęby stałe, zwykle pomiędzy szesnastym a dwudziestym lub nawet dwudziestym piątym rokiem życia.
W jamie ustnej często brakuje na nie miejsca (nierzadko powodują ból, a na dodatek są trudne do czyszczenia), dlatego ich usuwanie od lat uznawane jest za standardowy zabieg stomatologiczny.
Kobiety, które usunęły zęby mądrości, mają bardziej wyostrzony zmysł smaku
Dzięki kompleksowym badaniom prowadzonym przez 20 lat na grupie złożonej z ponad 1,2 tys. uczestników (wśród których ponad 800 nie miało ostatnich zębów trzonowych) naukowcom z Penn School of Medicine po raz pierwszy udało się wykazać, że usuwanie zębów mądrości może powodować wyostrzenie zmysłu smaku – szczególnie u kobiet.
Naukowcy na podstawie specjalnie opracowanych testów smaku stwierdzili, że osoby, którym usunięto zęby mądrości, są statystycznie od 3 do 10 proc. bardziej wyczulone na niektóre smaki (badano smak słodki, słony, kwaśny i gorzki, a pominięto tzw. smak umami, który niedawno dołączył do podstawowego kanonu).
Badacze uważają, że taki skutek jest spowodowany m.in. działaniem nerwów związanych z kubkami smakowymi, które z powodu usuniętych zębów zwiększają całą wrażliwość jamy ustnej. Okazuje się, że kobiety są pod tym względem nieco bardziej wyczulone niż mężczyźni.
Czytaj też:
Algorytm zamiast... dentysty? Naukowcy z Harvardu odkryli przełomową metodę diagnozowania ubytków w jamie ustnejCzytaj też:
Cynk obniża ciśnienie! Oto jego najlepsze naturalne źródła – ściąga (nie tylko) dla nadciśnieniowców