-
Księżyc ma większy wpływ na zaburzenia snu u mężczyzn niż u kobiet. Zaskoczeni?
Szwedzkim naukowcom po raz pierwszy udało się wykazać, że Księżyc może powodować więcej problemów z zasypianiem w przypadku mężczyzn. Dlaczego panie wbrew pozorom są mniej podatne na wpływ Srebrnego Globu?
PsychologiaStyl życiaStrefa Pacjenta -
Jak na mózg wpływa słuchanie Mozarta? Zmiany widać już po 30 sekundach
Wsłuchiwanie się przez co najmniej pół minuty w harmonijne dźwięki Sonaty D-dur na dwa fortepiany autorstwa Wolfganga Amadeusza Mozarta może pomóc osobom cierpiącym na padaczkę lekooporną.
ChorobyStrefa PacjentaPsychologia Wideo -
Test krwi dla chorych na raka piersi? Nowe badanie prognozuje rozwój nowotworu
Amerykanom udało się opracować nowy sposób na to, by określić, u których pacjentek onkologicznych rak piersi będzie rozwijać się wolniej lub szybciej niż u pozostałych.
Choroby nowotworoweBadaniaProfilaktyka i leczenieMonika Piorun
-
Odkryto wirusa, który niszczy najbardziej agresywne odmiany nowotworów. Przełom w onkologii?
Roślinny wirus CPMV po zmodyfikowaniu może spowalniać rozwój zmian nowotworowych. Naukowcom udało się dokonać niezwykłego odkrycia.
Choroby nowotworoweChorobyStrefa Pacjenta -
Te dyscypliny sportu sprawiają, że czujemy się najszczęśliwsi. Nowe badania
Która aktywność fizyczna najlepiej wpływa na poprawę naszego nastroju? Naukowcom udało się wykazać, co warto ćwiczyć, by lepiej się poczuć.
PsychologiaStyl życiaStrefa Pacjenta -
Otyłość wcale nie wynika tylko z przejadania się. Przyczyną może być ten problem
Ważniejsza jest jakość, a nie ilość tego, co jemy na co dzień, a najlepszym sposobem na ustalenie przyczyn otyłości jest tzw. model węglowodanowo-insulinowy, za pomocą którego można dokładniej niż do tej pory kontrolować masę ciała –...
OdżywianieOdchudzanieChorobyMonika Piorun
-
Te bakterie w jelitach sprawiają, że... nie tyjesz! Nowe odkrycie może dokonać rewolucji
Nazywają się Prevotella, wchodzą w skład mikrobiomu jelitowego i mogą mieć spory wpływ na naszą sylwetkę. Wstępne wyniki badań naukowców z Seattle wskazują, że nasz organizm może dzięki nim pozbywać się nadmiaru zbędnych kilogramów.
OdżywianieOdchudzanieStyl życia -
Test krwi wykryje 50 rodzajów nowotworów? Rozpoczęto największe badania na świecie
140 tys. ochotników w wieku od 50 do 77 lat sprawdzi działanie tzw. testu Galleriego, czyli prostego badania krwi, za pomocą którego można diagnozować aż 50 najczęstszych rodzajów raka.
Choroby nowotworoweChoroby -
Szczepionka przeciwko HPV może zapobiec tym nowotworom. Nowe badania
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) może wywołać m.in. raka gardła i jamy ustnej. Profilaktyczne szczepienie może ograniczyć ryzyko tych chorób.
ChorobyStrefa PacjentaCiąża i dziecko -
Samodezynfekujące krzesło, na którym „nie siada” koronawirus! Genialny wynalazek polskich naukowców
Angelika Popcińska – studentka Politechniki Krakowskiej – wpadła na taki pomysł, że mucha nie siada, a właściwie to nawet... COVID-19. Zaprojektowane przez nią w ramach pracy dyplomowej inteligentne krzesło zapobiega rozprzestrzenianiu...
Fakty o koronawirusieChorobyPacjent z koronawirusem -
Czy spędzanie czasu przed komputerem szkodzi uczniom? Naukowcy obalają mity
„Negatywne skutki spędzania czasu przed komputerem w przypadku dzieci zostały przeszacowane” – twierdzi psycholog dr John K. Hewitt z University of Colorado. Nowe wyniki badań wskazują, że wpływ nowych technologii na młodych ludzi wcale...
Ciąża i dzieckoPsychologiaStyl życiaMonika Piorun
-
Co robić, by się lepiej uczyć w szkole? Ważna wskazówka dla... nauczycieli
Nie tylko pochwały za postępy w nauce mogą zdziałać cuda. Naukowcom udało się udowodnić, że dla uczniów równie ważny jest jeszcze jeden czynnik, na który mało kto zwraca uwagę. O co chodzi?
Ciąża i dzieckoPsychologiaStyl życiaMonika Piorun
-
Nowy sposób leczenia przepukliny. Polscy naukowcy stworzyli przełomowy wynalazek
Naukowcom z kilku ośrodków badawczych w Polsce udało się stworzyć implant, który może dokonać rewolucji w leczeniu przepukliny pachwinowej.
ChorobyStrefa PacjentaProfilaktyka i leczenie -
Szczwół plamisty – trująca roślina występująca w Polsce. Nigdy jej nie zrywaj!
Szczwół plamisty to jedna z roślin trujących, które dość powszechnie występują w Polsce. Możemy go spotkać np. na łąkach i nieużytkach. Wyjaśniamy, jak wygląda szczwół plamisty i dlaczego jest bardzo niebezpieczny.
PoradyProfilaktyka i leczenie -
Koniec z typowymi testami na COVID-19? Koronawirusa łatwiej wykrywają próbki... potu
W Tajlandii 95-proc. skuteczność w wykrywaniu zakażenia SARS-CoV-2 daje nowy sposób, który wymaga jedynie przeanalizowania ludzkiego potu. Wynik można uzyskać po 30 sekundach.
Fakty o koronawirusiePacjent z koronawirusemChorobyMonika Piorun
-
Jaki wpływ na zdrowie ma picie bezalkoholowego wina? Zaskakujące odkrycie
To pochodzące z winogron polifenole zawarte w niewielkich ilościach wina – zwłaszcza czerwonego – działają korzystnie na nasze serce i chronią nas przed chorobą wieńcową. Alkohol nie ma z tym nic wspólnego. Badacze z Wielkiej Brytanii...
Składniki odżywczeStyl życiaChorobyMonika Piorun
-
W jakim wieku jesteśmy najbardziej narażeni na otyłość? Szokujące wyniki badań
Myślisz, że problem z nadmiarem kilogramów dotyczy głównie starszych osób? Bzdura! Właśnie udowodniono, że osoby, które mają nadwagę w wieku od 18 do 24 lat, są od 4 do nawet 6 razy bardziej narażone na otyłość w ciągu następnej dekady...
OdchudzanieStrefa PacjentaStyl życiaMonika Piorun
Wideo -
Ile kroków należy zrobić każdego dnia, by mieć zdrowe serce? Zmieniono dotychczasowe wytyczne
Nie 10 tys. – jak dotąd sądzono – a trochę mniej, bo około 7 tys. Zdaniem naukowców z University of Massachusetts taka liczba kroków na dobę jest optymalna, by osiągnąć maksymalne korzyści zdrowotne – zwłaszcza dla naszego serca.
Styl życiaChorobyStrefa PacjentaMonika Piorun
-
Niezwykła operacja w Izraelu. Roczne bliźniaczki syjamskie zostały rozdzielone głowami
W niezwykle skomplikowanej operacji rozdzielenia bliźniaczek syjamskich wzięło udział aż 50 lekarzy. Zabieg potrwał 12 godzin i został zakończony sukcesem.
ZabiegiZdrowie dziecka Wideo -
Czym tak naprawdę jest zgon? Oto, co medycyna mówi na temat śmierci
Śmierć biologiczna bywa definiowana na wiele różnych sposobów, jednak zawsze związana jest z ustaniem czynności życiowych, których nie da się już przywrócić, przedłużając życie pacjenta. Wyjaśniamy, na czym polega śmierć biologiczna.
Choroby -
10 najlepszych na świecie sposobów na zwalczanie plam starczych i przebarwień
Koniec wakacji i nieuchronnie zbliżający się początek jesieni to najlepszy czas na to, by dokładnie przyjrzeć się naszej skórze. Co może pomóc nam pozbyć się przebarwień i plam wątrobowych spowodowanych zbyt długim przebywaniu na słońcu...
UrodaStyl życiaPielęgnacjaMonika Piorun