Międzynarodowe konsorcjum badaczy zidentyfikowało szczególne źródła stresu prenatalnego, których doświadczają matki, mające bezpośredni wpływ na późniejsze zdrowie psychiczne dziecka. Odkrycia pochodzą z projektu DREAM-BIG (Developmental Research in Environmental Adversity, Mental health, BIological podatność i płeć) i zostały opublikowane w czasopiśmie American Academy of Child & Adolescent Psychiatry.
„Już zrozumieliśmy, że fundamenty zdrowia psychicznego przez całe życie leżą w pierwszych latach życia, ale dodatkowo potwierdziliśmy pogląd, że stres prenatalny, samopoczucie psychiczne matki w czasie ciąży, jest ważnym czynnikiem”, powiedziała dr Ashley Wazana, główny badacz DREAM-BIG i dyrektor Szpitala Dnia Wczesnego Dzieciństwa w Żydowskim Szpitalu Ogólnym. „Dzięki danym, które potwierdzają wpływ stresu prenatalnego, możemy przyjrzeć się środkom ochronnym, które mogłyby pomóc matkom”.
Artykuł identyfikuje cztery prenatalne czynniki macierzyńskie. Ogólny czynnik objawów afektywnych i trzy specyficzne czynniki: lęk / depresja, czynnik somatyczny i czynnik zmartwień związanych z ciążą.
Autorzy podsumowują: „Ustalenia w tym artykule podkreślają znaczenie interwencji w okresie prenatalnym, w tym w przypadku obaw związanych z ciążą. Obecnie istnieje niewiele interwencji prenatalnych w celu zmniejszenia depresji matek, lęku lub stresu, a jeszcze mniej badań, które śledzą długoterminowe skutki u potomstwa, którego matki otrzymują takie interwencje”.
COVID-19 powoduje dodatkowy stres prenatalny u matki i dziecka
Podobnie jak lęk w normalnych czasach, trwająca pandemia COVID-19 stanowi dodatkowy stresor, a ponadto powoduje, że przyszłe matki dostosowują się do przepisów o dystansie społecznym.
„Oczywiście w grę wchodzi wiele czynników, w tym genetyka, płeć i płeć oraz środowisko po urodzeniu, ale kiedy połączysz stres matczyny z tą szczególną przeciwnością środowiskową, możesz potencjalnie stawić czoła większym wyzwaniom w zakresie zdrowia psychicznego dzieci, które się rodzą w tym post-pandemicznym świecie” – powiedział dr Eszter Szekely, badacz z tytułem doktora habilitowanego w Lady Davis Institute (LDI) i Departament Psychiatrii Uniwersytetu McGill.
Ogólne objawy afektywne, które odnoszą się do ogólnego nastroju matki podczas ciąży, pozwalają przewidzieć problemy ze zdrowiem psychicznym, które pojawiają się między czwartym a ósmym rokiem życia dziecka. Około pięćdziesiąt procent zaburzeń zdrowia psychicznego pojawia się przed ukończeniem piątego roku życia, a siedemdziesiąt pięć procent jest widoczne przed dorosłością. Oferując perspektywę obciążenia problemami zdrowia psychicznego, w ujęciu globalnym, stanowią one główną przyczynę niepełnosprawności.