Naukowcy z School of Public Health przeanalizowali dane ponad 18 000 kobiet w średnim wieku z Wielkiej Brytanii, USA i Australii w ramach projektu Life course Approach, dotyczącego reprodukcji i przewlekłych chorób (InterLACE).
Dr Hsin-Fang Chung z UQ powiedział, że badanie wykazało, że kobiety, które rozpoczęły miesiączkę w wieku 11 lat lub wcześniej, miały o 50 procent wyższe ryzyko wystąpienia częstych uderzeń gorąca i nocnych potów – znanych jako objawy naczynioruchowe – w okresie menopauzy.
Grupę porównano z kobietami, które pierwszy okres miały w wieku 14 lat lub później.
Wczesne vs. późne rozpoczęcie miesiączkowania
„Ryzyko wystąpienia obu objawów u kobiet, które miesiączkowały wcześnie, było większe niż same uderzenia gorąca lub nocne poty” – mówi dr Chung.
Powiedział, że wczesne miesiączki były już powiązane z niekorzystnymi warunkami zdrowotnymi w późniejszym życiu, w tym cukrzycą typu 2 i chorobami sercowo-naczyniowymi. Kierownik projektu InterLACE, profesor Gita Mishra, powiedziała, że otyłość odegrała znaczącą rolę w ustaleniach.
„Kobiety, które doświadczyły wczesnej miesiączki i miały nadwagę lub otyłość w wieku średnim, miały dwukrotnie większe ryzyko częstych uderzeń gorąca i nocnych potów w porównaniu z kobietami, które doświadczyły pierwszej miesiączki w wieku 14 lat lub później i miały normalną wagę” – powiedziała.
„Te odkrycia zachęcają kobiety z wczesną miesiączką do angażowania się w programy promocji zdrowia, szczególnie w zakresie kontroli wagi w wieku dorosłym” – powiedział profesor Mishra.
Czytaj też:
Jaka menopauza u matki, taka u córki? Zdania są podzielone