Jak podała amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), na ponad 6,8 milionów dawek wykryto sześć przypadków zakrzepów krwi u kobiet w wieku od 18 do 48 lat po podaniu szczepionki J&J.
Szczepionka J&J wstrzymana
Z tego powodu Stany Zjednoczone, Republika Południowej Afryki i Unia Europejska tymczasowo wstrzymają wprowadzenie szczepionki tej firmy. FDA stwierdziła, że zaleca tymczasową przerwę dla „zachowania ostrożności”. W związku z tym wszystkie federalne ośrodki w USA zaprzestały stosowania szczepionki do czasu zakończenia dalszych badań dotyczących jej bezpieczeństwa.
Również Komisja Europejska (UE) postanowiła nie przedłużać w przyszłym roku kontraktów na szczepionki przeciw COVID-19 z firmami Johnson&Johnson oraz AstraZeneca. Republika Południowej Afryki – pierwszym kraj, który podał szczepionkę – również wstrzymała jej stosowanie, chociaż nie zgłoszono żadnych przypadków zakrzepów krwi z tego obszaru.
Światowa Organizacja Zdrowia powiedziała agencji Reuters, że monitoruje sytuację i czeka na raporty od amerykańskich i europejskich organów regulacyjnych.
Czytaj też:
Boris Johnson przyjął szczepionkę. Premierowi podano preparat AstraZeneca