Miażdżyca jest bardzo niebezpieczną chorobą, która dotyczy układu krwionośnego. Gdy w tętnicach, czyli naczyniach krwionośnych, które przenoszą bogatą w tlen krew do serca i innych części ciała, zaczyna gromadzić się blaszka miażdżycowa, światło naczynia zwęża się, a przepływ krwi staje się utrudniony. Mogą powstawać skrzepy, które później krążą w krwioobiegu i mogą całkowicie zablokować przepływ krwi, powodując np. zawał serca czy udar mózgu. Blaszka miażdżycowa składa się z tłuszczu, cholesterolu, wapnia i innych substancji znajdujących się we krwi. Z czasem twardnieje i zwęża tętnice. Ogranicza to przepływ krwi bogatej w tlen do narządów i innych części ciała.
Miażdżyca może wpływać na każdą tętnicę, znajdującą się w ciele, w tym tętnice w sercu, mózgu, ramionach, nogach, w obrębie miednicy czy nerek. W rezultacie mogą rozwinąć się różne choroby.
-
Choroba niedokrwienna serca, zwana również chorobą wieńcową, występuje, gdy blaszka miażdżycowa gromadzi się w tętnicach wieńcowych. Te tętnice dostarczają bogate w tlen krew do serca. Jeśli przepływ krwi do mięśnia sercowego zostanie zmniejszony lub zablokowany, może pojawić się dławica piersiowa (ból lub dyskomfort w klatce piersiowej) lub zawał serca.
-
Miażdżyca tętnic szyjnych występuje, gdy blaszka gromadzi się w tętnicach po każdej stronie szyi. Te tętnice dostarczają do mózgu krew bogatą w tlen. Jeśli przepływ krwi do mózgu zostanie zmniejszony lub zablokowany, może dojść do udaru mózgu.
-
Miażdżyca tętnic obwodowych występuje, gdy płytka gromadzi się w głównych tętnicach, które dostarczają bogatą w tlen krew do nóg, ramion i miednicy. Kiedy ta nie może właściwie przepływać, mogą wystąpić drętwienia, mrowienia, a nawet dojść do powstawania infekcji.
-
Przewlekła choroba nerek może wystąpić, jeśli złogi gromadzą się w tętnicach nerkowych. Tętnice te dostarczają bogatą w tlen krew nerkom.
Miażdżyca – przyczyny i czynniki ryzyka
Dokładna przyczyna miażdżycy nie jest znana. Jednak badania pokazują, że miażdżyca jest powolną, złożoną chorobą, która może się rozpocząć w dzieciństwie, jednak najczęściej rozwija się wraz z wiekiem i daje o sobie znać po 50-tce. Miażdżyca tętnic może się rozpocząć, gdy pewne czynniki uszkadzają wewnętrzne warstwy tętnic. Czynniki te obejmują palenie papierosów, nadciśnienie, wysoki poziom cukru we krwi. Schorzenia te mogą prowadzić do uszkodzeń tętnic, w których później tworzy się blaszka miażdżycowa, zwężająca naczynie.
Pewne cechy, warunki lub nawyki mogą zwiększać ryzyko rozwoju miażdżycy. Zalicza się do nich:
-
wysokie ciśnienie krwi,
-
wysoki poziom tzw. złego cholesterolu,
-
insulinooporność,
-
palenie papierosów,
-
cukrzycę,
-
brak aktywności fizycznej,
-
prowadzenie niezdrowej diety, bogatej w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.
Ryzyko rozwoju miażdżycy rośnie także wraz z wiekiem.
Czytaj też:
Badania, które powinien regularnie wykonywać każdy mężczyzna po 40. roku życia