Niski poziom cukru we krwi (hipoglikemia) i wysoki poziom cukru we krwi (hiperglikemia) mogą zdarzyć się niemal każdemu, ale osoby z cukrzycą są bardziej podatne na wahania poziomu cukru we krwi. Ponieważ niektórzy z nas potrafią latami zmagać się z cukrzycą, nie mając pojęcia, że chorują, wszyscy powinniśmy znać objawy hipoglikemii (niski poziom cukru we krwi), jak i hiperglikemii (wysoki poziomu cukru we krwi) oraz powikłania przewlekłych zaburzeń poziomu cukru we krwi.
Glukoza – co to jest?
Glukoza to cukier prosty, powszechnie występujący w produktach spożywczych. To najprostszy z węglowodanów, dzięki czemu jest nazywany monosacharydem. Inne monosacharydy to fruktoza, galaktoza i ryboza. Nasz organizm pobiera glukozę głównie z pieczywa, owoców, warzyw i produktów mlecznych. Potrzebujemy jej, ponieważ wraz z tłuszczem, glukoza jest jednym z preferowanych przez organizm źródeł paliwa w postaci węglowodanów.
Jednak poziom glukozy ma ogromne znacznie. Gdy długotrwale odbiera od normy, może mieć trwałe i poważne skutki. Oznacza to, że glukozę (tak i wszystko inne, czego potrzebuje nasz organizm) należy spożywać w rozsądnych ilościach.
Glukoza – wpływ na organizm człowieka
Glukoza pełni w ludzkim organizmie wiele istotnych funkcji:
-
jest głównym i w zasadzie podstawowym źródłem energii organizmu,
-
jest niezbędna do prawidłowej pracy wszystkich organów wewnętrznych,
- to dzięki niej nasz mózg i układ nerwowy mogą właściwie funkcjonować – niedobór glukozy w codziennej diecie ma fatalny wpływ na pracę mózgu,
-
bierze udział w tworzeniu białek i tłuszczów.
Glukoza – trawienie i wykorzystywanie
Kiedy spożywamy posiłek, nasz organizm natychmiast zaczyna pracować nad trawieniem glukozy. Enzymy rozpoczynają proces podziału z pomocą trzustki. Trzustka wytwarzająca hormony, w tym insulinę, od której w dużej mierze zależy proces trawienia glukozy. Kiedy jemy, nasze ciało pobudza trzustkę, która musi uwolnić insulinę, aby poradzić sobie z rosnącym poziomem cukru we krwi.
Cukier we krwi – gdy organizm zaczyna wariować
Pierwsze objawy, świadczące o tym, że poziom cukru we krwi jest niezrównoważony, obejmują:
-
problemy z utratą masy ciała lub systematyczne tycie,
-
rozdrażnienie i niepokój, które mijają po zjedzeniu posiłku,
-
częste spadki energii w ciągu dnia,
-
zawroty głowy,
-
apetyt na słodycze,
-
ciągły głód.
Kiedy poziom cukru we krwi jest rozregulowany, zaburzona zostaje także praca hormonów, a co za tym idzie – praca całego organizmu. Przewlekłe skoki i spadki poziomu cukru we krwi sprzyjają rozwojowi cukrzycy, dlatego tak ważne jest odpowiednie odżywianie w ciągu dnia.
Hipoglikemia
Hipoglikemia, zwana także niskim poziomem glukozy we krwi lub niskim poziomem cukru we krwi, występuje, gdy poziom glukozy we krwi spada poniżej normy. Najczęstsze objawy to:
-
kołatanie serca,
-
zmęczenie,
-
bladość skóry,
-
drżenie mięśni,
-
niepokój,
-
głód,
-
drażliwość,
-
mrowienie wokół ust.
Wraz z pogarszaniem się hipoglikemii objawy mogą obejmować dezorientację, która utrudnia wykonywanie podstawowych zadań, zaburzenia widzenia, napady drgawek, a nawet utratę przytomności.
Hiperglikemia
Hiperglikemię definiuje się jako nienormalnie wysoki poziom glukozy we krwi. Najczęstsze objawy to:
-
zwiększone pragnienie,
-
bóle głowy,
-
problemy z koncentracją,
-
rozmazany obraz,
-
częstsze oddawanie moczu,
-
ogólne zmęczenie,
-
utratę masy ciała.
Nieleczona hiperglikemia prowadzi do wielu poważnych problemów ze zdrowiem. Utrudnia gojenie się ran, uszkadza naczynia krwionośne, nerki i oczy, sprzyja występowaniu infekcji itd.