Krwawienie dziąseł nigdy nie powinno być bagatelizowane. Nawet jeżeli jest skutkiem używania szczoteczki o zbyt twardym włosiu i złej techniki szczotkowania zębów, wymaga naszej uwagi i zmiany codziennych nawyków, bo wpływają one w negatywny sposób na zdrowie zębów i dziąseł.
Dlaczego dziąsła krwawią?
Przyczyn krwawienia dziąseł może być kilka. Jedną z nich są urazy mechaniczne podczas szczotkowania. Mycie zębów nie może odbywać się „na siłę”. Mocne szczotkowanie nie usuwa większej ilości osadów i bakterii, a jedynie powoduje urazy, które mogą stać się przyczyną stanów zapalnych i problemów stomatologicznych.
Szczotkowanie zębów powinno być delikatne, aby nie uszkadzało dziąseł. Wszelkie mikrourazy mogą doprowadzić do chorób przyzębia, które znacząco utrudniają spożywanie pokarmów oraz prowadzą do przedwczesnej utraty zębów. Jedną z chorób przyzębia jest paradontoza; w początkowym stadium objawia się ona krwawieniem dziąseł podczas mycia zębów i spożywania twardych pokarmów. Następnie dziąsła zaczynają się obniżać, a zęby z powodu braku dostatecznego podparcia zaczynają się ruszać. Nieleczona paradontoza powoduje ból i dyskomfort podczas spożywania posiłków, utrudnia mówienie i prowadzi do utraty zębów oraz poważnych w skutkach zakażeń.
Przyczyny krwawienia dziąseł
Przyczyny krwawienia dziąseł nie muszą być bezpośrednio związane z jamą ustną. Krwawienie podczas szczotkowania zębów może być także objawem wielu innych dolegliwości zdrowotnych.
Czytaj też:
Czy suchość w ustach jest niebezpiecznym objawem?
Krwawienie dziąseł a niedobory żywieniowe
Krwawiące dziąsła mogą być objawem braku witamin oraz makro- i mikroelementów. Bardzo często krwawienie z dziąseł powoduje niedobór żelaza i związana z nim anemia.
Przyczyną krwawienie może być także niedobór witaminy C i witaminy K oraz dieta uboga w składniki odżywcze. W sytuacji, gdy krwawienie nie pojawia się jedynie w momencie szczotkowania zębów, a dolegliwość nie ustępuje po zmianie szczoteczki do zębów oraz zmniejszeniu intensywności i siły nacisku podczas szczotkowania, bądź dziąsła krwawią samoistnie, konieczna jest konsultacja lekarska i wykonanie podstawowych badań kontrolnych.
Krwawienie dziąseł a hormony
Zmiany hormonalne w czasie dojrzewania, ciąży i klimakterium także mogą powodować krwawienie dziąseł. Najczęściej problemy z dziąsłami obserwuje się u kobiet w II i III trymestrze ciąży i może towarzyszyć im zapalenie dziąseł.
Krwawienie dziąseł a narządy wewnętrzne
Krwawienie dziąseł może być objawem zaburzenia czynności niektórych narządów wewnętrznych. Towarzyszy m.in. zmianom w wątrobie i trzustce. Najczęściej ma związek z rozwijającą się w ukryciu cukrzycą oraz chorobami nowotworowymi. Jeżeli krwawieniu dziąseł towarzyszy bladość błon śluzowych oraz nawracające afty, nadżerki i pleśniawki, trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Jakie jeszcze schorzenia mogą powodować krwawienie dziąseł? Przyczyn tej dolegliwości może być wiele. U niektórych osób krwawienie dziąseł nie ma żadnego podłoża chorobowego i jest dziedziczne, u innych, może świadczyć o zaburzeniach krzepnięcia krwi, krwotokach wewnętrznych, nowotworach, niedożywieniu lub nerwicy.
Niezależnie od tego, jak często i intensywnie krwawią twoje dziąsła, zawsze skonsultuj się ze stomatologiem oraz wykonaj podstawowe badania, które pozwolą określić stan zdrowia i pomogą w dalszej diagnostyce. Warto wiedzieć, że objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest nie tylko krwawienie dziąseł, ale także ich ciemnoczerwony, czasami wręcz bordowy kolor, rozpulchnienie, tkliwość i ból podczas spożywania posiłków. Takie objawy mogą świadczyć o zakażeniu bakteryjnym, któremu winna jest płyta nazębna, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a także palenie papierosów, picie alkoholu, a nawet przewlekły stres.
Czytaj też:
Jak stan zębów i jamy ustnej wpływa na zdrowie całego organizmu